• Home »
  • Informacje »
  • Rozpoczyna się budowa Krajowego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie

Rozpoczyna się budowa Krajowego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie

Rozpoczyna się budowa Krajowego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie

Krajowe Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie staje się faktem. W czwartek 20 lipca odbyło się podpisanie umowy, które rozpoczyna realizację inwestycji. Jej wartość to prawie 24 miliony złotych, z czego 16,5 miliona pochodzi z rządowej dotacji w ramach funduszu “Polski Ład”.

Umowa została podpisana między prezesem Zarządu Związku Powiatowo-Gminnego „Samorządy Ziemi Oleskiej” Sylwestrem Lewickim, a Łukaszem Obrusznikiem – członkiem zarządu firmy Adamietz Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich, która została wykonawcą przedsięwzięcia. W konferencji prasowej brał również udział wiceminister obrony narodowej, Marcin Ociepa.

Centrum pozwoli na przeprowadzenie kompleksowych szkoleń dla służb mundurowych, a przede wszystkim ochotniczych straży pożarnych. Budynek powstanie przy ulicy Wachowskiej i będzie stanowić uzupełnienie infrastruktury, w której znajduje się oleski stadion oraz pływalnia.

– Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy się w Oleśnie takiego wydarzenia o wadze krajowej, a duże obiekty mające służyć społeczności lokalnej da się umieścić w mniejszych ośrodkach a nie tylko miastach wojewódzkich – mówi Sylwester Lewicki. – Zrobimy wszystko, aby Centrum było wybudowane na bardzo wysokim poziomie i służyło wszystkim służbom mundurowym. Mam nadzieję, że za 18 miesięcy będziemy mogli wspólnie cieszyć się z jego otwarcia.

Wybór Olesna jako miejsca na realizację inwestycji okazuje się nieprzypadkowy.

– Nie byłoby tej inicjatywy tutaj w Oleśnie, gdyby nie ruch ochotniczych straży pożarnych, który w powiecie oleskim jest niezwykle wysoki na skalę krajową, a nawet Europy – mówi Marcin Ociepa. – Dziękuję, że jest tutaj konsensus społeczny, który pozwala na rozwój bezpieczeństwa narodowego. Centrum Szkoleń to świetne zwieńczenie tych wieloletnich działań i wysiłków. Gospodarność, oddolność i synergiczne podejście współpracy rządu z samorządem – to cechy, które czynią ten projekt wyjątkowym.

Zadanie gmina Olesno realizuje w ramach zawiązanego partnerstwa z gminami Gorzów Śląski, Radłów, Zębowice oraz Powiatem Oleskim, jako Związek Powiatowo-Gminny „Samorządów Ziemi Oleskiej”.

– Występując jako związek pokazujemy, że wspólne działania pozwalają na uzyskanie pozytywnych efektów. Chciałbym podziękować moim kolegom samorządowcom za pomoc w projekcie, który kilka lat temu wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Ten obiekt, to również okazanie wdzięczności podziękowanie dla strażaków, którzy robią rzeczy nadzwyczajne – podkreśla Sylwester Lewicki.

W ramach podpisania umowy przekazano również nowe mundury bojowe kilkudziesięciu jednostkom OSP z terenów Opolszczyzny. Całość wydarzenia zwieńczyło zakopanie kapsuły czasu z podpisanym aktem erekcyjnym na placu budowy.

Inwestycja ma zakończyć się w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy.

Marlena Zyzik

Podziel się