Nowy, oryginalny przystanek w Gorzowie Śląskim. Plany na upiększenie miasta

Nowy, oryginalny przystanek w Gorzowie Śląskim. Plany na upiększenie miasta

W centrum Gorzowa Śląskiego postawiono nowy przystanek. Wygląd oraz jego funkcjonalność sprawiają, że wyróżnia się ona na tle odpowiedników w innych miejscach.

Nowa jest wiata przystankowa z konstrukcji aluminiowej oraz ławki. Jedną ze ścian wiaty bocznych zdobi pergola z bluszczczem, na drugiej znajduje się gablota informacyjna z rozkładem jazdy. Całość jest podświetlona.

Na przystanku można też podładować telefon, poprzez: jedną ładowarkę indukcyjną i cztery ładowarki USB, które zasilane są systemem fotowoltaicznym.

Tuż obok na “rondzie” urzędnicy razem z przedszkolaki posadzili sadzonki kwitnących roślin miododajnych i iglaków

Obok przystanku stanął podświetlany pylon z napisem “Gorzów Śląski” i herbem.

– Przystanek autobusowy to wizytówka każdej gminy. Nasz nie prezentował się najlepiej, postanowiliśmy to zmienić – mówi Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego. – Jak to mówią „jak nas widzą, tak nas piszą”, więc nieprzypadkowo rewitalizację Gorzowa Śląskiego rozpoczęliśmy właśnie od tego miejsca. W planach mamy kolejne zadania poprawiające wizerunek naszej gminy. Jesteśmy po przetargach na budowę placów zabaw i siłowni zewnętrznych. W Kozłowicach gotowy będzie do końca sierpnia, w Gorzowie – do połowy września.

Te zadania w ponad 60% są finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (koszt obu placów – ok. 200 tys. zł). To nie koniec planów upiększania miasta.

– Będziemy aplikować o środki zewnętrzne na rewitalizację rynku. Wstępną koncepcję już mamy – mówi burmistrz Rafał Kotarski. – Chcemy też zagospodarować teren przy pomniku Elzy. Tak, by nabrał nowej funkcjonalności. By było to miejsce spotkań gorzowian, z ławeczkami, fontanną. Taki jest plan, będziemy starać się na to pozyskać dotacje.

W najbliższym czasie składany będzie wniosek do Polskiego Ładu na przebudowę dróg w rynku – ulice: Wojska Polskiego, Morcinka, Mickiewicza, i Tylna.

– Chcemy by miały formę deptaku, dokumentację projektową już mamy wykonaną – mówi burmistrz. – W ostatnim czasie pozyskaliśmy prawie milion złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytów na renowację zabytkowej kamienicy, która mieści się w centrum miasta. Obecnie to budynek komunalny, zamieszkały przez kilka rodzin.

Tuż obok na “rondzie” urzędnicy razem z przedszkolaki posadzili sadzonki kwitnących roślin miododajnych i iglaków.


*- Zdjęcia: Urząd Miejski w Gorzowie Śląskim.

Podziel się