• Home »
  • Galeria »
  • Święto Chleba i Wina w Pawłowicach. Zabawa i promocja lokalnych produktów

Święto Chleba i Wina w Pawłowicach. Zabawa i promocja lokalnych produktów

Święto Chleba i Wina w Pawłowicach. Zabawa i promocja lokalnych produktów

W Pawłowicach już po raz trzeci odbyło się Święto Chleba i Wina, które jest następcą odbywającego się tam przez lata Oktoberfestu. To doskonała promocja lokalnych wyrobów, a o wielkości wydarzenia niech świadczy fakt, że przybył na nie sam król wina Bachus!

To właśnie król wina, w towarzystwie gospodarzy Beniamina i Szymona Godyli, otworzył święto w Pawłowicach!

– Wcześniej, siedemnaście razy, organizowaliśmy Oktoberfest. Nie jesteśmy jednak producentami piwa, lecz właśnie wina i chleba, więc przeobraziliśmy imprezę w Święto Chleba i Wina – mówi Beniamin Godyla. – Chcemy zadbać o promocję lokalnych produktów, dlatego zapraszamy do tego wydarzenia innych przetwórców: sera, wyborów OSM Olesno, pieczywa, miodów czy wędlin. Promujemy wszystko, co lokalne!

W tym roku oprócz wystawy wina Szymona Godyli, można było spróbować trunków z winnic z Opola i spod Strzelec Opolskich. Winnica w Pawłowicach stale się rozrasta.

– Obecnie mamy 2,6 ha winorośli. Poprzedni rok zakończyliśmy około dziesięcioma tysiącami sprzedanych butelek, ten rok szacuje na około piętnaście tysięcy sprzedanych win. Docelowy plan zakłada sprzedaż dwudziestu do dwudziestu pięciu tysięcy sprzedanych butelek rocznie – mówi Szymon Godyla. – Wina można kupić w Pałacu Pawłowice, w restauracjach w kraju, najbliżej w Opolu, w restauracji w Krakowie w rynku, Zakopanem, stolicy oraz u kilku dystrybutorów branżowych. Pierwotnie, wino powstawało w piwnicach pod restauracją Pałacu Pawłowice. Było stylowo i klimatycznie, ale chodzenie po schodach z ciężarami okazało się uciążliwe. Obecnie, magazyn przy pałacu zaadoptowaliśmy na winiarnię, a w drugiej części chcemy zrobić salę restauracyjną, która miałaby się nazywać “Dom Chleba i Wina Ojca i Syna”. Ma to być nawiązanie do pasji taty piekarniczo-cukierniczej. Ma powstać część winiarska oraz sala z wypiekiem pieczywa.

Wydarzenie w Pawłowicach nie samym winem stoi.

– Na tę okazję przygotowaliśmy specjalnie upieczony chleb z napisem Święto Chleba i Wina – mówi Krystyna Preś, prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Praszce. – Tym razem promujemy głównie swoje słodkości. W ofercie posiadamy sto gatunków ciast. Rozszerzyliśmy działalność o ofertę garmażeryjną, ponieważ chcemy stale się rozwijać.

W Pawłowicach można było spróbować między innymi serów lokalnej produkcji.

– Można u nas spróbować między innymi chudobskiego sera wędzonego, który w 2022 roku był najlepszym serem produkcji opolskiej. Kolejne nasze sery w 2021 roku uznano jako najlepsze w Polsce, otrzymały Perłę jakości – mówią państwo Famuła z firmy Kozi Dar z Chudoby. – Mamy około 200 kóz, a sery tworzymy codziennie ze świeżego mleka.

Święto Chleba i Wina w Pawłowicach to także część artystyczna, a tę prowadzili prezenterzy z Radia Silesia. Zagrały także takie zespoły, jak: Arkadia Band, Bożena Mielnik, Edyta Jończyk czy TerazMy.

Podziel się