• Home »
  • Sport »
  • Pół tysiąca dzieci pobiegło “Z podwórka na bieżnię”!

Pół tysiąca dzieci pobiegło “Z podwórka na bieżnię”!

Pół tysiąca dzieci pobiegło “Z podwórka na bieżnię”!

12 szkół i około pół tysiąca uczniów uczestniczyło w wydarzeniu “Z podwórka bieżnię” we wtorek 26 września na oleskim stadionie, którego organizatorem była Fundacja Wychowanie przez Sport, a wszystko prowadzone przez gwiazdy lekkiej atletyki.

Rozmach imprezy robił wrażenie. Początkowo miała mieć ona zasięg gminny, ale organizatorzy powzięli decyzję, aby rozszerzyć ją na cały powiat. W ten sposób uczniowie klas IV-VI dwunastu szkół podstawowych zapełnili oleski stadion i okalającą murawę bieżnię. Wszyscy z okolicznościowymi koszulkami i medalami zdobytymi za bieg integracyjny.

Jednym z organizatorów był Paweł Januszewski, wielokrotny mistrz Polski na niskich płotkach, mistrz Europy z Budapesztu (1998), olimpijczyk z Atlanty (1996) i Sydney (2000).

– Chcemy wprowadzić to, co u dzieci w tym wieku jest naturalne, czyli rywalizację, ale poprzez zabawę – mówi Paweł Januszewski. – Dzieci bawią się sportem, bez zbędnej presji wyniku, pomiędzy wieloma atrakcjami są wplątane konkurencje lekkoatletyczne, a dokładniej biegowe. Bieganie to bowiem najprostsza i najbardziej naturalna forma ruchu. Chcemy, żeby dzieciom sport w tym wieku kojarzył się nie z wyrzeczeniami, z bólem czy strachem, ale z zabawą. Dziecko nie musi zostać w przyszłości lekkoatletą, ale chcemy, żeby pozostało przy sporcie.

Uczniowie najpierw przeprowadzili wspólną rozgrzewkę, wystartowali w biegu integracyjnym, a następnie rywalizowali w następujących konkurencjach:

  • biegi na dystansie 40 m
  • biegi na dystansie 40 m przez płotki
  • biegi na dystansie 200 m
  • bieg sztafetowy na dystansie 12×200 m

– Jako gmina organizujemy dużo imprez sportowych, chcemy wykorzystywać w pełni nasz stadion, dlatego cieszymy się, że organizatorzy “Z podwórka na bieżnię” skorzystali z naszej bazy – mówi Janusz Wojczyszyn, sekretarz gminy Olesno.

Wkrótce podamy komplet wyników zawodów.

Damian Pietruska

Podziel się