• Home »
  • Informacje »
  • XIII Forum Kooperacja 2023. Wręczono nagrody na najlepsze startupy oraz Perły Powiatu Oleskiego

XIII Forum Kooperacja 2023. Wręczono nagrody na najlepsze startupy oraz Perły Powiatu Oleskiego

XIII Forum Kooperacja 2023. Wręczono nagrody na najlepsze startupy oraz Perły Powiatu Oleskiego

XIII Forum Ekonomiczne Kooperacja, które odbyło się w czwartek 5 października w hali Zespołu Szkół w Oleśnie, oprócz wymiany poglądów i debaty, było okazją do wręczenia nagród na najlepszy startup powiatu oleskiego oraz Pereł Powiatu Oleskiego.

Forum organizowane przez Starostwo Powiatowe w Oleśnie, ma być okazją do wymiany poglądów pomiędzy firmami, urzędami oraz innymi organizacjami. Wszystkie te instytucje na co dzień często współpracują ze sobą, a dzięki forum mogą się spotkać w jednym miejscu.

– Tym razem przyjęliśmy nieco inną formułę, bo kiedyś była ona bardziej branżowa, np. “metalowa”, “kooperacyjna”, żeby była możliwość nawiązania współpracy gospodarczej w danej branży – wyjaśnia Roland Fabianek, starosta oleski. – Tym razem oprócz, tradycyjnej formuły, zaprosiliśmy także instytucje z otoczenia biznesu i nauki. Dzięki temu w czasie swobodnej i bezpośredniej rozmowy można pozyskać wiedzę na tematy, które mogą nas interesować. Można też podpatrzeć nową ideę, poznać przedsiębiorców, którzy są nagradzani i świetnie sobie radzą na rynku.

Hasłem przewodnim tegorocznego forum była “Czysta woda”. To nie pierwszy raz, kiedy to wydarzenie dotyka tematów ekologicznych.

– Stawiamy na ekologię. W dużej mierze mamy powiat, który jest rejonem turystyczno-rolniczym, więc myślę, że nie możemy zniszczyć tego sporego waloru – ocenia Roland Fabianek. – Mamy bardzo wiele zasobów przyrodniczych i nawet mieszkańcy urodzeni w tym powiecie nie zawsze je dostrzegają. Często dopiero, kiedy osoba z zewnątrz przeprowadzi analizę środowiskową to nagle dowiadujemy się, że mamy coś bardzo cennego przyrodniczo, czego nigdzie w kraju nie ma, a dla nas było to tak naturalne, że nie zwracaliśmy dotąd uwagi. Chcemy chronić środowisko naturalne, tym bardziej że mamy tutaj sprzężenie, ponieważ mamy sporo firm, które mają wpływ na środowisko. Choćby oleski Oras, czyli lider w rozwiązaniach proekologicznych w dziedzinie armatury łazienkowej.

Przeprowadzono debatę związany z “Czystą Wodą”, a swoje prelekcje wygłosili: dr hab. inż. Iwona Kłosok-Bazan z Politechniki Opolskiej, Cezary Kowalczyk z firmy Oras Olesno Sp. z o. o oraz dr Mariusz Głowacki z Uniwersytetu Opolskiego.

Forum było okazją do rozstrzygnięcia wyników konkursu na najlepszy startup powiatu oleskiego:

Najlepszy startup powiatu oleskiego

I miejsce i tytuł laureata zdobył Krzysztof Podobiński z firmy Edu & Equus z Nowych Karmonek.

Działalność polegająca na zoofizjoterapii koni oraz usługach edukacyjnych związanych ze sportami konnymi prowadzona jest w Nowych Karmonkach przez Krzysztofa Podobińskiego od stycznia 2022 r. Dzięki tej działalności konie mają zapewniony szybki powrót do sprawności po przebytych kontuzjach.

Firma prowadzi również prowadzenie jazd konnych, zajęcia z hipoterapii, organizuje warsztaty ekologiczno-edukacyjne dla uczniów oraz słuchaczy Uniwersytetu III wieku. Rosnącą popularnością cieszy usługa wypożyczania sprzętu do zabiegów fizykalnych.


II miejsce i tytuł laureata otrzymał Dawid Kubosz – Kompozycja Olesno.

Działalność gastronomiczna prowadzona jest od stycznia 2023 r. przez Dawida Kubosza. Kompozycja to miejsce stworzone dla mieszkańców Olesna i okolic oraz dla lokalnych przedsiębiorców. W “Kompozycji” potrawy przygotowywane są głównie z produktów lokalnych – przede wszystkim z “Oleskiego Koszyka”.


III miejsce i tytuł laureata otrzymuje Ewelina Szulc – Charyzma Olesno.

Działalność prowadzona jest od października 2022 r. przez Ewelinę Szulc w Oleśnie, polegającą na prowadzeniu pozaszkolnych zajęć gimnastyki artystycznej dla dzieci i młodzieży. Charyzma była współorganizatorem Olimpiady Przedszkolaka, organizuje ona między innymi bale karnawałowe dla dzieci, półkolonie letnie i zimowe, obozy nad morzem, treningi rodzica z dziećmi.

Wyróżnieni:

  • Katarzyna Ligendza

Działalność prowadzona od czerwca 2022 r. w Oleśnie przez Katarzynę Ligendzę, polegająca przede wszystkim na konsultacjach z młodymi rodzicami, propagowaniu idei bliskości i uwagi na dziecko.

  • Kancelaria Notarialna dr Patryk Kamil Jończyk

Działalność prawnicza prowadzona w Oleśnie od września 2021 r. przez Patryka Jończyka, absolwenta Uczelni Łazarskiego w Warszawie, obecnie Pełnomocnika Dyrektora Polskiego Instytutu Notarialnego, autora wielu publikacji naukowych.

  • Planeta Zabawy Sonia Szydło

Działalność prowadzona przez Sonię Szydło w Oleśnie od sierpnia 2023 r. oferującą usługi rozrywkowe. Organizuje ona warsztaty kreatywne, stoiska na festynach, obsługuje także drobne imprezy, takie jak urodziny i wesela.

  • Kancelaria Adwokacka Agata Jończyk

Działalność prawniczą prowadzona w Oleśnie od września 2021 r. przez Agatę Jończyk, adwokat, absolwentkę Uniwersytetu Warszawskiego, autorkę wielu publikacji naukowych.

Tradycyjnie wręczano także Perły Powiatu Oleskiego, czyli nagrody starosty oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości.


Perły Powiatu Oleskiego

Menedżer roku

Edmund Majtyka – prezes zarządu, dyrektor zarządzający Neapco Europe Sp. z o.o.

Edmund Majtyka z fabryką podzespołów motoryzacyjnych w Praszce związany jest od wielu lat. Doświadczenie zawodowe zdobywał na różnych stanowiskach. W 2019 r. powierzono mu stanowisko prezesa zarządu Neapco Europe w Praszce. Zarządzana przez Edmunda Majtykę firma każdego roku inwestuje w nowoczesne technologie, pozyskuje środki unijne na realizację projektów badawczych. W ostatnich latach Neapco Europe poszerzyło bazę klientów oraz zwiększyło zatrudnienie. Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

Pozostali nominowani: Hubert Chuć – Bolek Usługi Malarsko-Budowlane.


Modernizacja Roku

Dobosz Trans Maciej Dobosz – Firma powstała w 2002 r. W roku 2019 pozyskała nowe tereny po byłym tartaku, które zostały całkowicie zmodernizowane na potrzeby działalności firmy.

Posiada bogatą infrastrukturę logistyczną – kompleksowo przebudowany plac i hale dla środków transportowych oraz nowoczesne, innowacyjne i funkcjonalne pomieszczenia biurowe. Obecnie jest to ośrodek ruchu dla ponad 180 pojazdów tworzących międzynarodową flotę firmy.

Pozostali nominowani:

  • Zakład Produkcyjno-Handlowy Doktorvolt Zbigniew Maleska – za nowy biurowiec wyposażony w inteligentny system zarządzania budynkiem.
  • Adrian Matusek – Matusek Auto Service – za modernizację zakładu naprawy pojazdów samochodowych.
  • Praktyka Stomatologiczna Marta Gontarewicz – za przystosowanie części budynku na potrzeby nowoczesnej przychodni stomatologicznej.

Innowacyjny Produkt/Usługa Roku

Zdrowy Seans Remigiusz Wachowski – Firma powstała w 2021 r. Świadczy usługi medyczne z zakresu fizjoterapii i cały czas dynamicznie się rozwija. Zatrudnia fizjoterapeutów, masażystów i trenerów. Współpracuje z klubami sportowymi: GTK Gliwice, OKS Olesno, UKS Korona Olesno.

Od momentu powstania w Zdrowym Seansie zrealizowano ponad 4500 wizyt, miesięcznie z usług gabinetów korzysta około 200 osób.

Pozostali nominowani:

Milena Bem – ABX 2 Bus – za uruchomienie internetowej aplikacji kiedyprzyjedzie.pl


Czarna Perła Powiatu Oleskiego

Za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości i promocję powiatu

Emilia Sklorz – Restauracja i Hotel Alexandra – Firma obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia działalności. Powstała w 1993 r. w kamienicy, w której restauracja istniała już od 1890 r. W roku 1986 r. budynek stał się własnością państwa Sklorzów. Przez wszystkie lata działalności firmy Emilia Sklorz z ogromnym zaangażowaniem dokładała wszelkich starań, aby było to miejsce rodzinnych spotkań, uroczystości i biznesowych szkoleń.

Wysokie standardy obsługi i wyszukane menu stały się wizytówką firmy. Jest to miejsce rozpoznawalne i znane poza powiatem oleskim, w którym można się delektować wspaniałym jedzeniem, miłą atmosferą i niezapomnianymi momentami.


Damian Pietruska

Podziel się