W Wysokiej ma powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne!

W Wysokiej ma powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne!

W latach 2024-2026 w Wysokiej ma powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne dla dwudziestu osób. Gmina Olesno otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln zł ze środków Funduszu Solidarnościowego.

W ramach inwestycji przewidziano budowę i wyposażenie centrum opiekuńczo–mieszkalnego wraz z przygotowaniem dedykowanego ogrodu dla 20 osób niepełnosprawnych, w tym 10 osób na pobyt całodobowy oraz 10 osób na pobyt dzienny .

– Od lat zastanawialiśmy się, co zrobić z budynkiem starej szkoły w Wysokiej. Ten obiekt zostanie wyburzony, a na jego miejsce powstanie całkowicie nowy budynek o powierzchni około 500 m². To będzie ośrodek, który nazywamy mini DPS-em. Ma mieć ciekawą lokalizację, bo przewidziany jest obok Wiejskiego Centrum Kultury. – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Istotą tego projektu jest fakt, że są również zabezpieczone środki na pierwszy okres utrzymania instytucji. Dzięki niemu przewidziane jest jedenaście nowych miejsc pracy.

Centrum ma być zarządzane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnie. Co ciekawe, gmina Olesno ma mieć niewielki wkład w inwestycję, bo przy trzymilionowej dotacji, jej wkład ma wynieść zaledwie 21 tys. zł.

– To więc korzystna dla nas inwestycja, ale także zapotrzebowanie na tego typu instytucje jest u nas ogromne – ocenia burmistrz. – Przetarg ogłosimy, jak tylko podpiszemy umowę, a to ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Inwestycja jest przewidziana na lata 2024-2026.

Damian Pietruska

 

Podziel się