Kubańskie rytmy – Jazzobranie 2023!

Kubańskie rytmy – Jazzobranie 2023!

Alfredo Rodriguez, kubański wirtuoz, był gwiazdą tegorocznego festiwalu Jazzobranie, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie we wtorek 7 listopada.

Kultowy już festiwal od lat przyciąga światowych artystów z samego muzycznego topu. Tym razem do Olesna przyjechał, nominowany do nagrody Grammy, Alfredo Rodriguez.

– Artysta, który odzwierciedla talent legendarnych pianistów jazzowych Keitha Jarretta, Theloniousa Monka czy Arta Tatuma. Wykształcony w rygorystycznych konserwatoriach muzyki klasycznej w Hawanie, porywający kunszt urodzonego na Kubie Rodrígueza czerpie zarówno z Bacha i Strawińskiego, jak i ze swoich kubańskich i jazzowych korzeni. Odkryty podczas Montreux Jazz Festival w 2006 roku przez Quincy’ego Jonesa, Rodríguez wyróżnia się jako reprezentant jazzu i improwizacji bez granic. Mistrzostwo jego twórczości zaowocowało częstymi występami na prestiżowych scenach na całym świecie, takich jak Playboy Jazz Festival w Hollywood Bowl, Montreux Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, Jazz in Marciac, Umbria Jazz czy Jazz à Vienne – zapowiadali organizatorzy festiwalu.

Impreza jest wyjątkowa pod tym względem, że na scenie ze światową gwiazdą grają młodzi muzycy z oleskiego Wind Bandu.

– W tym roku zagraliśmy wspólnie hit “Thriller” Michaela Jacksona, ale w aranżacji Rodrigueza – mówi Korneliusz Wiatr. – Nie było to łatwe, bo to trudny aranż, dlatego ćwiczyliśmy dwa miesiące!

Kubański muzyk chętnie przyjął zaproszenie do Olesna, ale przekonanie go do wspólnego występu z młodzieżą było już trudniejsze.

– Pomogło powołanie się na muzyków, którzy już na naszym Jazzobraniu wystąpili – mówi Korneliusz Wiatr.

Zespół Alfredo Rodriguez Triob wystąpił w składzie: Alfredo Rodriguez (fortepian), Yarel Hernandez (bas) oraz Michael Olivera (perkusja).

Jak było na Jazzobraniu 2023? Zobaczcie na zdjęciach firmy Fotodedyk!

Podziel się