Zimowe warunki na drodze. Rady oleskiej policji

Zimowe warunki na drodze. Rady oleskiej policji

Choć jeszcze jesień, to warunki drogowe prawdziwie zimowe. Zmieniająca się szybko aura, ujemne temperatury powietrza, śnieg i wiatr mocno utrudniają jazdę. Te szczególne okoliczności wymagają od nas wzmożonej koncentracji co może potęgować zmęczenie.

Zachowajmy więc ostrożność i pamiętajmy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, jest jedną najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, a zasada ograniczonego zaufania czy odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu do trudnych warunków pogodowych to podstawowe wytyczne, których musimy przestrzegać.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do znaków, to warunek bezpiecznej jazdy. Gdy jednak pogoda jest tak wymagająca jak obecnie, kierowcy muszą wykazać się jeszcze większą czujnością i koncentracją. Prędkość i sposób wykonywania manewrów musi być dostosowana do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to znaczne zredukowanie szybkości, z jaką się poruszamy lub rezygnację na przykład z wyprzedzania.

Koniecznie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak inni kierowcy zareagują. Pamiętajmy też, że w takich warunkach wydłuża się znacznie droga hamowania. Nawet tzw. czarna nawierzchnia nie zawsze dobrze rokuje, gdyż nawet niewielka ilość zamarzniętego deszczu lub śniegu może spowodować, że wpadniemy w poślizg.

Nasz samochód również musi być przygotowany do tych szczególnych warunków. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, odpowiedni płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki, dobrej jakości zimowe opony oraz dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.

Także piesi i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy latarka, prawidłowe oświetlenie jednośladu sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych będą lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nośmy elementy odblaskowe nie tylko tam gdzie są one obowiązkowe tj. poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu, ale wszędzie tam, gdzie się poruszamy.


*- Informacja i zdjęcia: KPP Olesno

Podziel się