Dlaczego warto pływać? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Dlaczego warto pływać? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Pływanie to jedna z klasycznych form sportu, która swoją popularność zawdzięcza długiej liście korzyści zdrowotnych. To również świetna zabawa i przydatna umiejętność, która zapewni nam rozrywkę i bezpieczeństwo podczas wakacji nad otwartą wodą.

Zdrowie fizyczne — kondycja, wytrzymałość mięśni i poprawa postawy

Pływanie to ogólna poprawa naszej wydolności fizycznej. To świetna forma ćwiczeń, która angażuje dużą część twoich mięśni. Wzmacnia ich siłę. Przy systematycznych treningach dość szybko możesz zwiększyć wytrzymałość swojego organizmu.

Nawet przy mniej wymagających stylach pływackich używa się całego ciała. Ważna okazuje się więc dobra koordynacja. Trzeba umieć połączyć ruchy nóg i rąk z odpowiednim oddychaniem. Nie jest to łatwa sztuka, zwłaszcza jeśli planujesz trenować profesjonalnie. Odpowiednia praktyka doprowadzi cię jednak do świetnych osiągów. Lepsza koordynacja ruchów wpłynie pozytywnie na zachowanie naszego ciała we wszystkich dziedzinach życia. Będziesz ogólnie zdrowszy, bardziej uważny i rozciągnięty.

Pływając, nie obciążamy tak bardzo zdrowia i kręgosłupa. To idealna aktywność fizyczna dla tych posiadających statyczną pracę. Regularne chodzenie na pływalnie pozytywnie wpłynie na utrzymanie poprawnej postawy. Zredukuje bóle w okolicach karku i ramion. Między innymi dlatego ćwiczenia na basenie przypisuje się osobom starszym w trakcie rehabilitacji. Dobrze dobrany trening zregeneruje i rozciągnie ciało, ale nie zmęczy seniora.

Utrzymanie prawidłowej wagi i redukcja stresu

Niewiele z nas pamięta, że pływanie to również świetny sposób na zrzucenie paru kilogramów. Dodatkowy opór, który musimy pokonać na basenie, dużo bardziej angażuje nasze mięśnie, niż niektóre popularne formy aktywności na lądzie. Dlatego nawet rekreacyjne chodzenie na basen pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zwiększy nasz metabolizm.

Wszystkie wodne aktywności fizyczne znane są ze swoich terapeutycznych i relaksujących właściwości. Wody na basenach często bywają chłodniejsze. Świetnie orzeźwiają w trakcie cieplejszych pór roku. Nawet swobodne pływanie odciąża nasze ciało i zmywa z niego stres po długim dniu w pracy. Chodzenie na basen wieczorami, może wpłynąć też na jakość twojego snu. Rozluźnienie mięśni przed pójściem położeniem się zdecydowanie szybciej pozwoli ci zasnąć, a zmęczenie podczas treningu sprawi, że bez większych problemów prześpisz całą noc. Dobra jakość snu ma ogromny wpływ na nasze dalsze samopoczucie.

Warto spróbować!

Zachęcamy każdego, do spróbowania swoich sił w pływaniu. Nie potrzeba wiele. Odpowiednie stroje pływackie, czepki i okularki znajdziesz w każdym sportowym sklepie. Wiele akcesoriów można zakupić nawet na samej pływalni. Wymienione przez nas zalety fizyczne to jedynie drobna część faktycznych korzyści, jakie niesie za sobą pływanie. Wytrzymalsze mięśnie i dobra postawa zagwarantują nam mniej dolegliwości związanych z kręgosłupem, co z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze pozytywne nastawienie w ciągu dnia. W końcu zdrowie ciała i psychiki idą ze sobą w parze.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się