Strajk rolników w Oleśnie. Zablokowane rondo

Strajk rolników w Oleśnie. Zablokowane rondo

W środę 20 marca odbywał się spory strajk rolników w powiecie oleskim. Rolnicy zablokowali pięć rond, w tym jedno w Oleśnie.

W Oleśnie zablokowane przez rolników jest rondo, które jest skrzyżowaniem DW494, DW493 i DW 901 (ul. Opolska-W. Przedmieście-Kluczborska).

– W Oleśnie rondo blokuje około dwudziestu ciągników. Ta liczba byłaby większa, ale rolnicy z powiatu podzielili się na kilka miejsc. Tłumaczymy kierowcom na czym polega strajk, jakie są jego powody, rozdajemy naklejki i ulotki. Spotykamy się ze zrozumieniem, jedynie w wyjątkowych sytuacjach kierowcy kwestionują nasze działania – mówi Hubert Kraft, przewodniczący zgromadzenia strajkujących rolników.

Rondo jest całkowicie zablokowane, ale samochody osobowe, szczególnie prowadzone przez lokalnych kierowców, bez problemów odnajdują drogi alternatywne. Rolnicy sami tłumaczą, w jaki sposób można minąć rondo.

Strajk jest zapowiedziany na środę 20 marca w godzinach od 7.00 do 19.00. Co będzie później?

– Sytuacja jest dynamiczna. Prawdopodobnie, strajk następnego dnia zostanie zawieszony, ale to protest trzydziestodniowy, więc w każdej chwili może zostać odwieszony. W czwartek 21 marca mamy spotkanie w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie pojedziemy tam jako grupa protestująca, żeby wesprzeć naszych negocjatorów. Po tych rozmowach, zobaczymy co będzie dalej – mówi Hubert Kraft.

W powiecie oleskim w środę 20 marca zapowiedziano blokadę aż pięciu rond:

  • rondo w Jaworznie – skrzyżowanie dróg DK 42 i DK 43,
  • rondo w Oleśnie – skrzyżowanie DW 494, DW 493 i DW 901 (ul. Opolska-W. Przedmieście-Kluczborska),
  • rondo w Błachowie – skrzyżowanie DK 46 i DW 901,
  • rondo w Kowalach – skrzyżowanie DK 45 przy zjeździe na obwodnicę Praszki,
  • rondo w Sierakowie Śląskim – przy zjeździe na S11.

Damian Pietruska

Dlaczego rolnicy strajkują?

Źródło: AGROunia Opolskie.

Kliknij, aby powiększyć


Podziel się