Wypadek z rowerzystą? Uważaj!

25.06.2016

Driver

Lato to czas, gdy wiele osób przesiada się z samochodu na rower. Wzmożona aktywność rowerzystów sprawia, że wypadków komunikacyjnych z ich udziałem jest wiele. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Nawet doświadczony kierowca może spowodować wypadek na drodze. Tam, gdzie natężenie ruchu jest duże, o zderzenie nie jest trudno. Latem kierowcy muszą być jeszcze czujniejsi, bo po lokalnych drogach poruszają się również rowerzyści. Dobrym pomysłem jest wykupienie – poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC – również polisy NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dlaczego? Co gwarantuje posiadanie aktualnej polisy AC?

OC i NNW – razem czy osobno?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem, które muszą posiadać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy samochód jest użytkowany, czy też tylko stoi w garażu jako wartościowy zabytek. Tę polisę uznaje się za podstawową, bo pozwala ona uwolnić się kierowcy pojazdu od odpowiedzialności, gdy spowoduje on szkodę osobie trzeciej. Posiadając aktualną polisę OC, kierowca może być pewien, że powstałą szkodę pokryje ubezpieczyciel.

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC? Cena powinna być kluczowym czynnikiem, bo niezależnie od ubezpieczyciela zakres ochrony jest ten sam. Jeżeli nie chcesz przepłacać i stracić czasu, zapoznając się z poszczególnych ofertami, pomoże ci porównywarka ubezpieczeń OC – kalkulator-oc-ac.auto.pl. Pamiętaj jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe starają się zainteresować swoich klientów również innymi produktami. Za dodatkową opłatą możesz zakupić OC wraz z ubezpieczeniem NNW. Takie rozwiązanie jest tańsze niż osobne nabycie dwóch polis.

Ubezpieczenie NNW – co musisz o nim wiedzieć?

W odróżnieniu od OC, ubezpieczenie NNW zalicza się do kategorii polis osobowych, czyli chroniących życie i zdrowie osób podróżujących danym pojazdem. Jeżeli chodzi o rowerzystów, to niestety często zapominają oni o możliwości jego wykupienia. Podróżujesz regularnie samochodem? W takim razie nie popełnił błędu, którego dopuszczają się miłośnicy jednośladów – wykup ubezpieczenie NNW.

O wypadek na drodze nie jest trudno. Posiadając ubezpieczenie NNW, możesz być pewien, że otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu. Ponieważ różnica między wysokością składki ubezpieczenia OC a składki ubezpieczenia OC z dodatkową polisą NNW nie jest duża, powinieneś postawić na kompleksową ochronę. Wówczas wyjeżdżając na drogę, możesz mieć pewność, że w każdej sytuacji otrzymasz wsparcie od towarzystwa ubezpieczeniowego.