Wielkie święto czytania w oleskiej bibliotece

Wielkie święto czytania w oleskiej bibliotece

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbył się pod hasłem: „Cała Polska czyta w bibliotekach”. To wspólna inicjatywa Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom i i oleskiej biblioteki.

Fundacja wspiera zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci i młodzieży. Głośne czytanie zaspakaja potrzeby emocjonalne dziecka, buduje więzi, uczy myślenia i rozwija wyobraźnię. Dzieciom chorym i z niepełnosprawnością pomaga przezwyciężyć problemy zdrowotne i rozwojowe.

Czytanie niemowlętom może być metodą wczesnej diagnostyki dla rodziców (kłopoty ze słuchem, problemy neurologiczne), a to prowadzi do wcześniejszego i skuteczniejszego leczenia. Fundacja prowadzi programy: Czytające przedszkola, Czytające szkoły, Czytania zbliża, Czytanie uzdrawia. W każdym z tych programów uczestniczy miasto Olesno i placówki w gminie.

– Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w oleskiej bibliotece to był piękny, inspirujący czas spędzony na czytaniu bajek, legend, wierszy przez przedstawicieli lokalnych władz, parafii, straży miejskiej, służby zdrowia, seniorów, artystów, nauczycieli i harcerzy. – mówi Ewa Żak, koordynator kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom – Lektorzy stworzyli atmosferę bliskości i wspaniałego kontaktu z dziećmi. Potraktowali spotkanie bardzo poważnie, z zaangażowaniem, a nawet z entuzjazmem, nie kryli tremy, ale też zadowolenia.

Dzieci odwdzięczyły się gromkimi brawami, śpiewem piosenek, recytacją wierszy: Ola Polaczek – “O wróbelku Elemelku”, Maja Podzielny – bezbłędnie recytowała „Kaczkę Dziwaczkę” i zaśpiewała piosenkę o górniku, malutki Dawid Olejnik – wiersz dla mamy i Bartek Glondys też się popisał wierszem.

Dla urozmaicenia imprezy muzyczną inscenizacją małych słuchaczy zabawiali artyści z teatru wielopokoleniowego: Maria Mitrenga, Elżbieta Pajączkowska, Wiktoria Jendrszczok. O piękny nastrój zadbał Andrzej Rataj i jego gitarzystki z PSM w Oleśnie- Wiktoria Świerc i Ania Barcz grające urocze utwory M. Droźdżowskiego i T.Stachak.

Słuchacze to grupy przedszkolaków z oleskiej “Trójki” i “Czwórki”, “Stumilowego lasu”, a także uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie.

Przedstawiamy wszystkich lektorów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Oleśnie:

– Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna,

– Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego,

– Ksiądz proboszcz Walter Lenart,

– Ksiądz Maciej Poznalski,

– Irena Kołodziej, kucharka w nienagannym białym fartuchu i czepku,

– Dr Zuzanna Wartenberg,

– Andrzej Rataj, nauczyciel muzyki,

– Ewa Janiszewska-Dandyk, kierownik WTZ w Oleśnie,

– Danuta Gmur, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Oleśnie,

– Katarzyna Madej, artystka,

– Ewa Bebłot, nauczycielka, podharcmistrz,

– Olga Spychała, harcerz,

– Agnieszka Jakubowska, pielęgniarka,

– Teresa Bożyk, słuchaczka UTW,

– Henryk Kozera, informatyk w WTZ w Oleśnie,

– Gabriela Kansik z Dyskusyjnego Klubu Książki,

– Damian Pietruska z portalu ool24.pl,

– Krzysztof Latocha, komendant straży miejskiej w Oleśnie,

– Paweł Miozga, kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie,

– Ilona Gnacy, bibliotekarka,

– Ewa Żak, koordynator akcji.

Cała akcja w Oleśnie liczyła dziesięć godzin, czytało 22 lektorów, do biblioteki wybrało się 250 słuchaczy oraz 28 opiekunów.

– Serdecznie dziękujemy sponsorowi, czyli Zarządowi Cechu Rzemiosł Różnych w Oleśnie, wszystkim wspaniałym lektorom oraz Halinie Szklanny, dyrektor oleskiej biblioteki i gospodarzowi akcji, za stworzenie pięknej atmosfery i gościnność – mówi Ewa Żak. – Dzieci stwierdziły „wybieram bibliotekę”. Kochani rodzice czytajmy dzieciom dwadzieścia minut dziennie, codziennie! Najlepszym wzorem czytelniczym dla dzieci są rodzice i ważni dla nich dorośli.

Podziel się