Dożynkowe Lachowskie

Dożynkowe Lachowskie

22 i 23 sierpnia we wsi Lachowskie rolnicy z gminy Praszka świętowali zakończenie żniw. Tradycyjnie odbyła się msza święta odprawiona przez proboszcza parafii Wierzbie Jarosława Zająca oraz konkursy na najładniejszą Koronę Dożynkową, Stracha Polnego oraz Delegację. Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem uczestników.

Na okazję rolniczego święta Lachowskie przeobraziło się pięknie ozdobioną polską wieś. Za wszystkie dekoracje, te większe i mniejsze, odpowiedzialni są jej mieszkańcy, którzy poświęcili czas i pracę na stworzenie prawdziwych arcydzieł.

Starostami gminnych dożynek, którzy uroczyście przekazali chleb, byli mieszkańcy Lachowskiego Barbara oraz Zbigniew Brodny.

Po części oficjalnej przystąpiono do rozstrzygnięcia konkursów i tak:

I miejsce w kategorii Korona dożynkowa zdobyło sołectwa Strojec, II miejsce dla sołectwa Prosny, III dla sołectwa Wygiełdów i IV dla sołectwa Rosochy.

DSC_0017

W kategorii Strachy Polne I miejsce przypadło sołectwie Skotnica, za nim sołectwo Gana i Brzeziny.

??????????

Sołectwo Strojec było również bezkonkurencyjne w kategorii Delegacja dożynkowa, gdzie zajęło I miejsce, na II miejscu znalazło się sołectwo Wierzbie, a III sołectwo Przedmość.

??????????

Jury było w składzie Barbara Adamska, Zofia Janyszek, Gabriela Knaga, Jadwiga Czeszek oraz Zbigniew Czerbik. Oceniali estetykę, wykorzystanie materiałów naturalnych, czy nawiązanie do tradycji.

Oprócz konkursów na scenie zaprezentowali się między innymi: Chór Ave Anioły z Gany, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Przedmościa, dzieci z Publicznej Szkoły nr 2 w Praszce, zespoły folklorystyczne z Popowic, Fun Company Fakir Show, a zabawę tenaczną poprowadziła grupa Duet.

Michał Krzyminski

 

Podziel się