Zanieczyszczenie powietrza, czyli sezon grzewczy w pełni

Zanieczyszczenie powietrza, czyli sezon grzewczy w pełni

Jesienna aura nadchodzi już w październiku. Na dworze robi się chłodno, dość ponuro, a nastroje spadają na łeb na szyję. To ten czas, w którym zaczyna się sezon grzewczy. Niestety w tym czasie wzrasta także zanieczyszczenie powietrza. Dlaczego? Co nam grozi? O tym wszystkim w artykule!

Jesienna aura

Spadające liście, deszcze i chłód – z tym kojarzy się jesień. Istnieją jej zwolennicy, bo rzeczywiście czasami jesień bywa piękna i kolorowa. Jednak w większości tego okresu jesień nie sprzyja dobrym nastrojom. Szybko robi się ciemno, człowiek staje się śpiący i poddenerwowany, bo wychodząc do pracy jest ciemno, a wracając z niej, mamy wrażenie jakby nic się nie zmieniło.  Ten smutny okres jest początkiem oczekiwania na wymarzoną białą zimę, która czasami nigdy nie nadchodzi. Zmiany klimatyczne powodują, że cały ekosystem ulega ciągłym zmianom, a pory roku stają się zupełnie inne niż jeszcze 20 lat temu. Dlaczego tak się dzieje?

Zanieczyszczenie powietrza

Zastanawiasz się czasami, dlaczego wychodząc z domu, masz wrażenie, że powietrze jest jakieś ciężkie? Rzeczywiście tak jest. Ciężej się oddycha, chmury schodzą bardzo nisko. Rzadko kiedy można zaobserwować bezchmurne niebo. Nie od dziś wiadomo, że z roku na rok wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Wiele miast w Polsce stara się z tym walczyć, jednak nawet długofalowe działania nie zawsze przynoszą wymierne efekty. Zanieczyszczamy powietrze wszystkim. Spalinami samochodów, papierosami, fabrykami. Najczęściej jednak powietrze zanieczyszcza się w okresie grzewczym. Dlaczego?

Sezon grzewczy

Ponieważ zaczynamy palić w piecach. Oczywiście każdy ma prawo do ciepła w domu podczas zimy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak palenie w piecach wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Skutek? Cierpimy na tym wszyscy. A najbardziej ekosystem. Wdychamy wszystko co najgorsze i wszystko, czym palą w piecach nasi sąsiedzi. Nie każdy przyznaje się do tego, że pali w piecu czym popadnie. Dlaczego robimy to sobie nawzajem? Brak odpowiedniej wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza sprawia, że przestaje nas obchodzić stan naszej planety. Co będzie za 50 lat? Wielu z nas przyznaje, że już nie dożyje tych czasów, więc go to nie obchodzi. Ale co z przyszłymi pokoleniami? Czy nie interesuje nas, jaki wpływ na ich zdrowie będzie miało to, czym palimy w piecu dzisiaj?

Przeziębienie

Wielu rodziców martwi się już teraz o swoje dzieci. Jesienna aura sprzyja przeziębieniom. Ale czy zawsze katar i kaszel to wirusy przenoszone drogą kropelkową? Otóż nie! W wielu przypadkach to zanieczyszczone powietrze jest przyczyną przeziębienia Twojego dziecka. Kiedy maluch wdycha smog, niedotlenia się dostatecznie, a do tego poważnie podrażnia swoje drogi oddechowe. Więcej o kaszlu u dziecka znajdziesz na jamama.pl. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Niekiedy nie wystarczy miód i czosnek, żeby ustrzec się przed poważnymi chorobami, związanymi z zanieczyszczeniem powietrza.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się