Pożar przychodni lekarskiej w Praszce

Pożar przychodni lekarskiej w Praszce

W środę 29 lipca około godziny 15.25 doszło do pożaru w przychodni lekarskiej na ulicy Fabrycznej w Praszce.

Płonął dach przychodni lekarskiej w mieście, więc do zdarzenia zadysponowano znaczne siły.

dsc01487–  Do akcji zostało zadysponowanych dziewiętnaście zastępów straży pożarnej. Prawie wszyscy ratownicy na początku i w środkowej fazie działań pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego – mówi mł. bryg. Ireneusz Leniec z KP PSP Olesno.

Dostęp do źródła ognia był mocno utrudniony.

– Nasze działania polegały na natarciu wewnętrznym i zewnętrznym. Natarcie wewnętrzne było mocno utrudnione z tego względu, że cały budynek jest kryty blachą, co utrudniało do niego dostęp. Musieliśmy odrywać poszczególne płaty blachy, aby dostać się do krokwi, które się paliły, natomiast od wewnątrz nasze prace utrudniała podbitka wykonana z płyt regipsowych i ocieplenie z wełny mineralnej.

Strażacy starali się ocalić jak największą ilość przedmiotów znajdujących się w budynku.

dsc01478– Na prośbę właścicieli i personelu przychodni były prowadzone działania ewakuacyjne. Ewakuowaliśmy wszystko to, co było najbardziej wartościowe, czyli sprzęt elektroniczny, komputery czy serwer. Również część dokumentacji udało się wynieść, a szafa z dokumentami księgowymi została odpowiednio zabezpieczona.

Przychodnia znajduje się obok dużego blokowiska w Praszce, ale na szczęście nie było zagrożenia rozprzestrzenienia się ognia.

– Z uwagi na ilość jednostek skierowanych do akcji, nie istniała groźba przeniesienia pożaru na sąsiednie budynki – ocenia mł. bryg. Ireneusz Leniec.

dsc01463Budynek pełnił istotną funkcję dla mieszkańców Praszki.

– W Praszce działają trzy niepubliczne ośrodki zdrowia, jeden z nich został dotknięty pożarem, czyli można powiedzieć, że około jedna trzecia mieszkańców gminy przez jakiś czas będzie miała utrudniony dostęp przynajmniej do tego budynku. Trudno na ten moment powiedzieć, w jaki sposób sprawa zostanie rozwiązana, ale kiedy sytuacja się uspokoi, z pewnością ten problem rozwiążemy – mówi Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.

Trwają ustalenia przyczyny pożaru, ale jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, tego dnia w budynku trwały prace dekarskie w przychodni.

W akcji brali udział strażacy z JRG Olesno, OSP Praszka, OSP Gorzów Śląski, OSP Brzeziny, OSP Przedmość, OSP Kowale, OSP Strojec, OSP Skotnica, OSP Dalachów, OSP Zdziechowice, OSP Żytniów, OSP Wierzbie i OSP Kościeliska.

Damian Pietruska

Podziel się