Seniorzy pielgrzymowali szlakiem Jana Pawła II

Seniorzy pielgrzymowali szlakiem Jana Pawła II

33 pielgrzymów wzięło udział w jednodniowej pielgrzymce do Wadowic i Krakowa, szlakiem Papieża Jana Pawła II, która odbyła się w czwartek 13 sierpnia w ramach projektu “Aktywny Senior”.

Parafialny Zespół Caritas Borki Wielkie we współpracy z Zespołami Caritas Wysoka i Wojciechów realizuje projekt „Aktywny Senior”. Projekt otrzymał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Caritas Polska. Partnerem konkursu jest Fundacja Biedronka. Beneficjentami są Seniorzy 60+. Koordynatorem projektu jest Anna Meryk.

Przewodnikiem był Henryk Zug. W drodze do Wadowic w autobusie pielgrzymi obejrzeli film „Świadectwo”, w którym kardynał Stanisław Dziwisz przybliża postać Jana Pawła II. Pielgrzymkę rozpoczęto Mszą Świętą w sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Po Mszy Św. Ojciec Karmelita przybliżył zebranym historię Karmelitów Bosych, ich działalność w świecie i w Wadowicach. Nawiązał do postaci Jana Pawła II, który wielokrotnie odwiedzał to sanktuarium. Pielgrzymi zobaczyli szkaplerz Jana Pawła II, który jest tu przechowywany, jako cenna pamiątka po świętym Papieżu.

Następnie pielgrzymi udali się do Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Tam, w 10-cio osobowych grupach podziwiali liczne pamiątki, zdjęcia, obrazy z życia, bogatej twórczości i działalności Papieża. Następnie zwiedzano Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, w której znajduje się chrzcielnica, tron papieski i liczne obrazy i pamiątki związane z Janem Pawłem II. Po pysznych kremówkach na wadowickim rynku pielgrzymi udali się do Krakowa.

Zwiedzanie Krakowa rozpoczęto od Centrum Jana Pawła II, gdzie ponownie w obrazach i licznych pamiątkach przybliżona została postać Świętego Polaka. O godz. 15.00 pielgrzymi uczestniczyli w koronce do Miłosierdzia Bożego. Następnie wędrując ulicami Krakowa i podziwiając jego zabytki, pielgrzymi zatrzymywali się w miejscach, w których przebywał i pracował Jan Paweł II. Odwiedzono kościół pw. św. Floriana, Uniwersytet Jagielloński, Kościół Mariacki i sukiennice oraz Wawel. Grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie pod oknem papieskim. Na zakończenie odbył się rejs po Wiśle.

Wędrówka szlakiem Jana Pawła II zakończyła się w późnych godzinach wieczornych. Pielgrzymi zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, ubogaceni słowami Jana Pawła II, wrócili szczęśliwie do domów.


*- Informacja i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich.

Podziel się