W Jamach stworzyli wehikuł i odkurzyli lokalną historię

W Jamach stworzyli wehikuł i odkurzyli lokalną historię

W parku pałacowym w Jamach odbył się finał Wehikułu Jamskiego, który jest częścią projektu „Wrota Kultury”. Jego realizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim, a finansuje go Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020.

Organizatorzy przedsięwzięcia chcieli odkurzyć lokalną historię i zachęcić mieszkańców do poszukiwań starych przedmiotów codziennego użytku, fotografii, historii i podań przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Podczas finału Wehikułu, który odbył się w niedzielę 20 września, mieszkańcy zaprezentowali stare fotografie, które mamy przyjemność zaprezentować. To zdjęcia pierwszych właścicieli pałacu, pierwszej drużyny piłkarskiej we wsi czy nieistniejącej kolejki wąskotorowej „Paulinka”.

Pożółkłe od starości fotografie zostały zreprodukowane przez Mirosława Dedyka i naniesione na duży format. Zdjęcia były przedstawione w formie wystawy, a oprócz niej zorganizowane zostały warsztaty kowalstwa, wikliniarstwa i pisania gęsim piórem.

Koncert dała również miejscowa orkiestra dęta i duet skrzypcowo-gitarowy. Nie zabrakło grilla i swojskiego jadła.


Zdjęcia: Małgorzata Kuc. Reprodukcje: Mirosław Dedyk.

Podziel się