Jak przygotować tradycyjny bigos?

Jak przygotować tradycyjny bigos?

Bigos to jedna z najbardziej czasochłonnych, ale zdecydowanie wartych poświęconego wysiłku potraw kuchni polskiej. Jak nasz kraj długi i szeroki, w każdym domu przygotowuje się go nieco inaczej. Tym, co jest wspólne dla każdego bigosu, bez względu na region, w którym powstaje, jest z pewnością kapusta kiszona. Poza tym warto skierować się w stronę wariantów podlewanych pysznym czerwonym winem – w większości przypadków to właśnie on sprawia, że ta potrawa smakuje obłędnie!

Jakie składniki są potrzebne do bigosu?

W większości przepisów, aby złagodzić nieco kwasowość potrawy, ale i zmaksymalizować jej smak, wykorzystuje się pół na pół kapustę białą i kiszoną. Ta druga nie powinna być ani za kwaśna, ani za słona – najlepiej więc będzie, jeśli ukisisz ją samodzielnie. Potrzebne będą jedynie beczki do kiszenia kapusty o odpowiedniej pojemności, solidnie zakręcane i wykonane z tworzywa sztucznego dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Poszatkowaną kapustę wystarczy zasypać solą, mocno ubić i szczelnie zakręcić, pozostawiając na kilka tygodni. Kapustę do bigosu gotuje się w dużym garnku razem z przesmażonym boczkiem, kiełbasą jałowcową, kawałkami wieprzowiny lub wołowiny, namoczonymi grzybami, suszonymi śliwkami, majerankiem, zielem angielskim, kulkami jałowca oraz liśćmi laurowymi. W trakcie gotowania można podlać potrawę winem, dodać ewentualnie miód oraz pieprz czarny mielony.

Jakie wino wybrać do bigosu?

Cały urok bigosu tkwi w tym, że jest on niezwykle intensywny w smaku i aromatyczny, a przy tym sycący. Tłuszcz pochodzący z mięs – w tym boczku i kiełbas – fantastycznie podbija jakość obu rodzajów kapusty, która nadaje potrawie kwaśności, ale przy okazji sama chłonie różne zapachy i smaki. To potrawa o raczej wytrawnym charakterze, do której idealnie pasuje cierpkie czerwone wino. Jeśli chcesz, aby Twój bigos był w stu procentach staropolski, wykorzystaj trunek robiony samodzielnie, rzecz jasna – co najmniej kilka tygodni wcześniej. W tym celu zbierz owoce, na przykład wiśnie lub winogrona, wyciśnij z nich sok, dodaj cukier, wodę i drożdże winiarskie, wlej do balonu i zakorkuj, a po kilku tygodniach będziesz mógł cieszyć się własnoręcznie wyrobionym winem, które będzie świetnie pasowało do bigosu. Dostępne w sprzedaży balony do wina o różnych pojemnościach pozwolą Ci zrobić większą jednorazową porcję lub podzielić wino na kilka różnych mniejszych partii, na przykład o różnym stężeniu cukru – do późniejszej degustacji. Bigos to jedna z flagowych świątecznych potraw – jego gotowanie idealnie zbiega się z procesem doprowadzenia kiszenia kapusty i fermentowania win do finału, co uwielbiają wykorzystywać panie domu, przyrządzając go na swój ulubiony sposób. Musisz pamiętać tylko o jednym – dobry bigos to ten, który smakuje Tobie i domownikom. Nie obawiaj się więc zmieniać receptur czy proporcji, bawiąc się nimi. Jedyne, czego musisz przestrzegać, to stosowanie najlepszych jakościowo składników – dzięki temu będzie on zawsze perfekcyjny!


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się