Najlepsi w powiecie w wiedzy o pożarnictwie

Najlepsi w powiecie w wiedzy o pożarnictwie

W czwartek, 13 kwietnia 2023 r., w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbyły się eliminacje powiatowe tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

W etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w trzech grupach wiekowych udział wzięło ponad 40 uczestników – laureatów przeprowadzonych wcześniej eliminacji gminnych.

Czwartkowy turniej odbywał się w dwóch etapach. W pierwszym, pisemnym, wszyscy uczestnicy rozwiązywali test składający się z 40 pytań.

Do drugiego, finałowego, etapu jury w składzie: przewodniczący – mł. bryg. Mariusz Koziński (Komenda Powiatowa PSP Olesno), sekretarz – st. kpt. Damian Szczęsny (Komenda Powiatowa PSP Olesno), członek – dh. Katarzyna Skiba (Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrodzieniu), zakwalifikowało po 3 osoby (w przypadku szkół ponadpodstawowych – 4 osoby), które w swoich grupach wiekowych uzyskały z testu najwięcej punktów. W etapie finałowym eliminacji każdy z uczestników odpowiadał na trzy wylosowane pytania.


Wyniki eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej:

 • I grupa – szkoły podstawowe, klasy I – IV:
 1. Filip Polak (gmina Rudniki, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie)
 2. Marcin Dworacki (gmina Rudniki, PSP Żytniów)
 3. Kacper Nieborak (gmina Dobrodzień, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Pludrach)
 • II grupa – szkoły podstawowe, klasy V – VIII:
 1. Piotr Zalewski (gmina Olesno, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Oleśnie)
 2. Jakub Krzykowiak (gmina Rudniki, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Jaworznie)
 3. Filip Kucharski (gmina Rudniki, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Jaworznie)
 • III grupa – szkoły ponadpodstawowe:
 1. Martyna Zalewska (gmina Olesno, I LO im. Lotników Polskich w Oleśnie)
 2. Nicola Krzykowiak (gmina Praszka, Sportowa 8)
 3. Paulina Brodowy (gmina Olesno, Zsz Olesno)

Nagrody laureatom etapu powiatowego turnieju wręczyli: Agnieszka Janus – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Starosta Oleski Roland Fabianek – prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Oleśnie i mł. bryg. mgr inż. Andrzej Wróbel – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie.

Uczestnicy turnieju mogli również zobaczyć pokaz sprzętu przygotowany przez strażaków z oleskiej Komendy Powiatowej PSP.

Organizatorem eliminacji powiatowych był Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Oleśnie przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie.

Patronat honorowy nad eliminacjami powiatowymi Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej objął Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego.

Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 29 kwietnia 2023 r. w Grodkowie.


*- Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe Olesno.

Podziel się