Olescy seniorzy będą mieli swoje miejsce

Olescy seniorzy będą mieli swoje miejsce

Trwa remont lokalu przy ulicy Dworcowej w Oleśnie, w którym wkrótce powstanie Gminny Ośrodek Wsparcia Seniorów „Akademia Umiejętności”.

Pomysł na stworzenie placówki dla seniorów zrodził się cztery lata temu, kiedy seniorzy przebywali w niemieckim Arnsbergu, gdzie mogli zobaczyć stosowane tam działania na rzecz osób starszych.

Do niemieckich wzorców jeszcze nam daleko, ale po zdiagnozowaniu potrzeb seniorów z naszego terenu doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest utworzenie Domu Dziennego Pobytu – mówi Maria Mitrenga, przewodnicząca Oleskiej Rady Seniorów. – Placówki z kompleksową opieką lekarską, pielegniarską, rehabilitacyjną i opiekuńczą oraz możliwością spędzania wolnego czasu.

Działania zmierzające do utworzenia tego typu placówki to priorytetowe zadanie rady.

– Sytuacja wielu naszych seniorów jest niepokojąca – mówi Maria Mitrenga. – Jest wiele osób starszych, samotnych, opuszczonych przez dzieci, które wyjechały „za chlebem” za granicę lub do większego miasta. Ci ludzie często potrzebują specjalistycznej opieki. Poza tym dzisiejszy świat stawia przed seniorami nowe wyzwania. Rozwój technologiczny sprawił, że wiele osób starszych czuje się zagubionych i przytłoczonych codziennymi problemami. Dobrze, że teraz będzie możliwość, aby te problemy zminimalizować.

Oleska Rada Seniorów przy wsparciu Uniwersytetu III Wieku i innych stowarzyszeń od kilku lat zabiega o powstanie Domu Dziennego Pobytu. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz proboszcz oleskiej parafii Walter Lenart poczynili działania zmierzające do utworzenia takiej placówki. Jest to jednak kosztowna inwestycja, na którą trzeba będzie jeszcze poczekać, ale pojawiło się światło w tunelu. Burmistrz Olesna wyznaczył 60-metrowy lokal przy ulicy Dworcowej w Oleśnie, w którym zostanie utworzony Gminny Ośrodek Wsparcia Seniorów.

– Nazwaliśmy go „Akademią Umiejętności” – mówi Maria Mitrenga. – Lokal być może nie jest wielki, ale zostanie dobrze wykorzystany. Będzie tam Biuro Obsługi Seniora, Gminne Centrum Wolontariatu, kawiarenka oraz sala do ćwiczeń. Olescy seniorzy będą mieli w końcu swoje miejsce. Dotychczas najczęściej spotykaliśmy się w Miejskim Domu Kultury. To nie koniec naszych działań. Potrzeby są ogromne, cieszy nas że władze gminy i powiatu wspierają nasze działania i służą pomocą.

Damian Pietruska

Podziel się