X Górnośląskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

X Górnośląskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

W sobotę 7 czerwca już po raz dziesiąty odbyły się Młodzieżowe Zawody Drużyn Pożarniczych z użyciem zabytkowej, ponad stuletniej sikawki. Zabytek, jak się okazało w trakcie  zmagań, był zawodny, o czym przekonała się na własnej skórze drużyna z Dobrodzienia.

Impreza odbywająca się w Szemrowicach ma już renomę i młodzież chętnie bierze w niej udział. Na jubileuszowe zawody zgłosiło się dwanaście młodzieżowych drużyn. Trzy dziewczęce i dziewięć chłopięcych. Młodzież łatwego zadania nie miała. Musieli się ciężko napompować, by ugasić pożar.

– Cieszymy się, że mogliśmy już dziesiąty raz zorganizować zawody dla młodzieży z użyciem przenośnej sikawki -mówi Joachim Wloczyk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice. – Sikawka pochodzi z Ochotniczej Straży Pożarnej Klekotna i jest z 1908 roku. Celem organizacji zawodów dla młodzieżowych drużyn pożarniczych jest popularyzacja dawnej techniki pożarniczej, która była w pierwszej połowie XX powszechnie stosowana. Jest to połączenie edukacji, zabawy i rywalizacji.

X Górnośląskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zdominowały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze Kośmidry. Zarówno dziewczyny, jak i chłopcy uporali się najszybciej z ugaszeniem pożaru.

Niebywałe fatum ciążyło na chłopięcej drużynie z Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrodzień. Cztery razy podchodzili do startu, gdyż za każdym razem w trakcie biegu awarii ulegała sikawka. Organizatorzy byli w końcu zmuszeni do zdyskwalifikowania chłopców.

– Wielka szkoda, że chłopcom nie udało się ukończyć zawodów – mówi Katarzyna Skiba, prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrodzień. – Wiem, że długo ćwiczyli i szybko radzili sobie z trasą. Mogliby namieszać w czołówce.

Wśród dziewcząt pecha miała ekipa gospodarzy. Mimo, że najszybciej uporały się z ugaszeniem pożaru, to zajęli ostatnie miejsce. Powodem było ominięcie jednej przeszkody na trasie i naliczenie piętnastu punktów karnych.

Wyniki:

Drużyny dziewczęce:

1. MDP Kośmidry – 51,09 sek.

2. MDP Dobrodzień – 56,10 sek.

3. MDP Szemrowice – 48,64 sek. + 15 pkt. karnych

Drużyny chłopięce:

1. MDP Kośmidry – 39,68 sek.

2. MDP Zębowice – 42,88sek.

3. MDP Knieja – 44,05 sek.

4. MDP Jeżowa – 45,03 sek.

5. MDP Główczyce – 46,76 sek.

6. MDP Szemrowice – 50,30 sek.

7. MDP Rzędowice – 51,23 sek.

8 MDP Ciasna 55, 74 sek.

MDP Dobrodzień nie ukończyła zawodów

M.K.

Podziel się