Kocury staną się wioską tematyczną?

Kocury staną się wioską tematyczną?

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichów nie zwalnia tempa. W 2014 roku nowe Centrum Aktywności Wiejskiej w Kocurach tętni życiem.

W styczniu odbyły się warsztaty kulinarne, w marcu warsztaty archeologiczno-historycze, w maju festyn wiosenny, a w sierpniu odbyły się warsztaty starych zawodów.

– Wszystko w ramach programu “Promocja Grupy Odnowy Wsi w Kocurach – pobudź swoją wyobraźnię” – mówi Dorota Maleska, sołtys Kocur. – Uczestnicy warsztatów starych zawodów, oprócz dobrej zabawy, mogli poznać podstawy wykonywania zawodu.

Warsztaty odbywały się w następującej kolejności:

– warsztat ceramiczny 19 i 20 sierpnia,

-warsztat tkacki,

– warsztat wikliniarski 22 sierpnia,

– warsztat florystyczny 26 sierpnia,

– warsztat witraży 27 sierpnia,

– warsztat kowalski 28 sierpnia.

– Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem – mówi Dorota Maleska. – Na każde spotkanie przyjeżdżał fachowiec, który wprowadzał uczestników w tajniki danego zawodu. Wszyscy sporo się nauczyli.

To jednak nie koniec planów Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kocury i Malichów. W ramach projektu wydana zostanie książka, w której mieszkańcy wspominają czasy wojenne i powojenne.

– To ciąg dalszy monografii Kocur i Malichowa, która wydana została dwa lata temu -€“ zaznacza Dorota Maleska. -€“ Wówczas nie zostały spisane wszystkie opowieści mieszkańców. Szkoda, by zostały zapomniane.

Oprócz tego wkrótce zostanie wydany album “Historia w fotografii zamknięta”. Publikacja będzie miała 80 stron, a zawarte będą w niej dawne zdjęcia z życia mieszkańców Kocur i Malichowa. Nakład albumu będzie wynosić 300 sztuk, a pozycja będzie rozdawana między innymi w miejscowych szkołach i bibliotekach.

W listopadzie w Kocurach ma odbyć się konferencja naukowa, na którą mają zostać zaproszone między innymi władze samorządowe.

To wszystko tylko preludium do większych działań. W Kocurach mają plany,aby powstała tam średniowieczna wioska tematyczna. Odnaleziono tam bowiem skorupki gliniane z czasów średniowiecza. W 2012 roku wydana została publikacja “Kocury i Malichów. Zarys dziejów od czasów najdawniejszych do 1945 roku”.

– Mamy wiele do zrobienia, ale chcielibyśmy przyciągnąć do nas nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również turystów i pasjonatów historii. – mówi Dorota Maleska. – Mamy piękne lasy, w których są niewykorzystane źródełka, gruby dąb liczący 650 lat, to pomnik przyrody wymagający natychmiastowej pomocy oraz wiele innych pięknych miejsc. Razem z pobliskimi miejscowościami możemy stworzyć ciekawy, turystyczny projekt.

W Kocurach działania tamtejszego stowarzyszenia można uznać za fenomen.

– Panie ze Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichów to prawdziwe liderki w pozyskiwaniu środków – mówi Anna Golec ze Stowarzyszenia LGD “Kraina Dinozaurów”. –  Mają pomysły, piszą projekty, pozyskują środki, a później wcielają to w życie. Na tych działaniach korzysta lokalna społeczność. Tym kobietom za swoją pracę należą się wielkie słowa uznania.

IMG_7174

Podziel się