Ścieżka edukacyjno-historyczna w Kocurach coraz bardziej realna

Ścieżka edukacyjno-historyczna w Kocurach coraz bardziej realna

W czwaretk 6 listopada w Centrum Aktywności Wiejskiej w Kocurach odbyła się konferencja pod tytułem „Współczesne perspektywy historii lokalnej na przykładzie Kocur i Malichowa“. Dyskusja pokryła się z 10-leciem Grupy Odnowy Wsi Kocur i Malichowa “Brzozowa Dolina”, która przez lata zrobiła wiele dobrego dla lokalnej społeczności.

Ścieżka edukacyjno-historyczna była głównym tematem konferencji. Zarówno Kocury jak i Malichów mają się czym pochwalić i chcą by te miejsca ocalić od zapomnienia. Są to obiekty, które są ściśle związane z przeszłością tego regionu, a mądrze wyeksponowane mogą przyciągnąć pieniądze.

Planowana trasa historyczno-turystyczna to oryginalna propozycja obejmująca edukację, upowszechnienie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz możliwość pamięci o “małej ojczyźnie” – mówi Mariusz Sawicki, doktor z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. – Z założenia ma ona również pobudzić sektor gospodarczy związany z budową niewielkiej infrastruktury turystycznej.

Głównymi przystankami planowanej ścieżki są między innymi:

– Pomnik przyrody Gruby Dąb liczący sobie ponad 650 lat i wymagający natychmiastowej pomocy. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.

gruby Dąb

– “Przesute Górki” z czerwonym krzyżem, który na mapach zaznaczany był już w XVI wieku. Według legendy w Przesutych Górkach zostali pochowani napoleońscy żołnierze, którzy w zimę zamarzli w tych lasach.

czerwony krzyż

– Karzonki. Miejsce, gdzie znajduje się zabytkowy mostek leśny. W podmokłych terenach znajdowały się cieki wodne, które według legend mają właściwości lecznicze.

zabytkowy mostek

To tylko część obiektów, które są planowane na trasie ścieżki historycznej. W kocurskich lasach jest jeszcze Leśniczówka, czy pomnik “Hubertus”.

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Kocury i Malichowa od lat stara się, by te miejsca zrekonstruować i stworzyć ścieżkę historyczną z prawdziwego zdarzenia. Do tego potrzebne są jednak pieniądze oraz wsparcie lokalnych władz. W realizacji pomysłu  pomaga Stowarzyszeniu Instytut Historii z Uniwersytetu Opolskiego. Wspólnymi siłami szukają możliwości, by wcielić pomysł w życie.

– Zwracamy się z wielką prośbą do władz gmin, by przychylnie spojrzeli na naszą ideę – mówi Dorota Maleska, prezes Stowarzyszenia  “Brzozowa Dolina” – Już wiele lat przygotowujemy się do realizacji naszego pomysłu, ale bez pomocy lokalnych władz wiele nie zdziałamy. Pieniądze, które są potrzebne do realizacji projektu można uzyskać z funduszy europejskiejskich, ale najpierw musimy uzyskać wsparcie gminy lub powiatu w stworzeniu projektu i wniosku o przyznanie dofinansowania. Ścieżka edukacyjno-historyczna, która powstałaby na terenie Kocur i Malichowa to wielka szansa dla nas. Korzystać z niej mogłyby zarówno szkoły jak i turyści z całego województwa, a może i Polski.

Pomysł, który dla wielu wydaje się abstrakcyjny, jest godny uwagi. Podobnym miejscem do Kocur i Malichowa jest Krasiejów. Z odnalezionych tam szczątków prehistorycznych zwierząt powstał wielki Park Nauki i Rozrywki, który z resztą bardzo dobrze prosperuje, przynosząc zyski.

Dlaczego więc nie zaryzykować z historią lokalną i nie uczynić z niej ścieżki edukacyjno-historycznej, która byłaby połączeniem historii i nauki, a mądrze prowadzona byłaby dodatkowo źródłem zarobków lokalnych mieszkańców?

Bardzo mi się podobają takie inicjatywy mieszkańców, którzy chcą zadbać oto, by pamiętano o ważnych dla nich miejscach – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa. – Obecnie walczymy o jak największą pulę pieniędzy z Unii Europejskiej w Brukseli, które później będziemy mogli rozdysponować w całym województwie. Będą to naprawdę duże sumy. Gdy już będziemy mieć te pieniądze, stworzymy kryteria, gdzie i jak będziemy je dzielić. Na pewno w naszych projektach będą fundusze na lokalną historię, z których będzie można skorzystać. Pani Dorota wraz z władzami gminy lub powiatu musi jedynie złożyć do nas wniosek. Wiem, że to nie takie proste i mam nadzieję, że urząd w Dobrodzieniu nie pozostanie obojętny tej sprawie.

Wszystko sprowadza się do tego, że są pieniądze i są chęci. Rzeczywistość jednak jest inna i do realizacji projektu jeszcze długa droga. Wiele już w tym celu zrobiono i życzymy dalszej wytrwałości w dążeniu do celu.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichowa “Brzozowa Dolina” w tym roku świętuję 10-lecie istnienia. Przez lata zorganizowało wiele imprez lokalnych, kursów, warsztatów i szkoleń. Wszystko to od niedawna może odbywać się w nowo otwartym Centrum Aktywności Wiejskiej, budynku, który nie świeci pustkami.

??????????

Krótką prezentacje o działalności Stowarzyszenia przedstawiły Dorota Maleska i Anna Grzebińska.

Stowarzyszenie rozsypie się, jeśli nie będziemy się spotykać – mówi Dorota Maleska, prezes Stowarzyszenia. – Staramy się regularnie spotykać i razem spędzać czas. Stawiamy przede wszystkim na wielokulturowość, każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety dzieciom w głowie teraz komputer, ale staramy się jak możemy, by  przyciągnąć młodzież do nas.

Stowarzyszenie organizuje od lat imprezy cykliczne, takie jak: wieczór kolędowy (styczeń), spotkanie z okazji Dnia Kobiet (marzec), Majówka w Kocurach (maj), ogniska integracyjne (czerwiec).

Trzeba przyznać, że wiele się dzieje w Kocurach dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Kocur i Malichowa. Wielkie gratulacje za osiągnięte cele i życzymy dalszych sukcesów.

Podczas trwania konferencji studenci z Uniwersytetu Opolskiego prowadzili warsztaty, gdzie uczyli chętnych szyć ubrania rycerskie i tworzyć prostą biżuterię.

Michał Krzyminski

Podziel się