Jak wspierać naszą przedsiębiorczość
O oleskim rynku pracy, emigracji zarobkowej młodzieży, dofinansowaniach dla firm i instytucji, czy sposobach wsparcia lokalnej przedsiębiorczości dyskutowano w czwartek 30 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie podczas konferencji “Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w województwie opolskim”.
Konferencja była podsumowaniem cyklu spotkań gospodarczych poświęconych wsparciu rozwoju przedsiębiorczości w województwie opolskim o pieniądze krajowe, jak i unijne do 2020 roku.
W konferencji udział wzięli między innymi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, Stanisław Belka, starosta oleski, Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie. Na spotkaniu obecni byli również senator Aleksander Świeykowski, władze samorządowe gmin powiatu oleskiego oraz lokalni przedsiębiorcy.
W zgrabny sposób przedstawiono kilka prezentacji. Po przywitaniu uczestników przez Sylwestra Lewickiego, głos zabrał Andrzej Buła w przemówieniu pod tytułem “Wyzwania stojące przed województwem opolskim”.
Kilka ciekawych informacji zostało przedstawionych w prezentacji Jacka Suskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
– W końcu lutego 2015 roku w powiecie oleskim zarejestrowane były 5 503 podmioty gospodarcze. Stanowiło to 5,5% wszystkich podmiotów w województwie opolskim,
– W końcu marca 2015 w powiecie oleskim zarejestrowanych bezrobotnych było 2 041 osób, co stanowi 4,8% ogółu bezrobotnych w województwie,
– W powiecie oleskim stopa bezrobocia jest niższa w stosunku do stopy bezrobocia w całym województwie. W końcu marca 2015 wynosiła 8,5%.
– W powiecie oleskim 14 osób bezrobotnych przypada na 1 propozycję pracy, podczas gdy w województwie jest to 16 osób.
– Biorąc pod uwagę strukturę bezrobocia, powiat oleski na tle całego województwa wyróżnia się przede wszystkim większym odsetkiem mieszkańców wsi oraz młodzieży oraz mniejszym odsetkiem osób starszych i długotrwale bezrobotnych. W powiecie oleskim 35,9% stanowią osoby bezrobotne w wieku do 30 lat.
– Zawody deficytowe w powiecie oleskim to: tapicer, technik prac biurowych, robotnik gospodarczy, sekretarka, monter maszyn i urządzeń produkcyjnych,
– Zawody nadwyżkowe w powiecie oleskim to: technik informatyk, technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik handlowiec, barman.
Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie w 2015 roku będzie dysponował kwotą w wysokości 230 000 złotych Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Krajowy Fundusz Szkoleniowy to pomoc dla pracodawców inwestujących w kadry.
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego będzie można przeznaczyć na:
– doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych pracodawców,
– kursy i studia podyplomowe,
– egzaminy potwierdzające umiejętności, kwalifikacje czy uprawnienia zawodowe,
– badania lekarskie i psychologiczne,
– ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
O wsparciu przedsiębiorczości w ramach RPO WO 2014-2020 mówił Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
Wiele czasu poświęcono również na temat wsparcia szkolnictwa zawodowego, a prezentację na ten temat przedstawił Waldemar Zadka, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO.
– Możemy prosić państwa przedsiębiorców, żebyście nas wspierali – mówił w podsumowaniu wystąpień Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Żeby nasza współpraca z sektorem biznesu szła w kierunku wspierania młodych ludzi, angażowania ich w różne ciekawe projekty. Tak sobie, kiedyś pomyślałem, że dla młodych ludzi najważniejsze jest to, żeby poczuli się potrzebni.
Na spotkaniu przedsiębiorcy poruszali różne tematy, między innymi emigracji młodych z Olesna do większych miast i za granicę, liczbie kontroli różnych instytucji, które nękają przedsiębiorców, szkoleniu uczniów i pracowników czy przyciągnięciu inwestorów do miast powiatu oleskiego.
Damian Pietruska
*- Zdjęcia Mirosław Dedyk.