Oni potrafią uratować życie

Oni potrafią uratować życie

W środę 6 maja w Oleśnie odbył się etap rejonowy Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. W mistrzostwach uczestniczyły szkoły z powiatu oleskiego.

W kategorii szkół gimnazjalnych wystartowały reprezentacje Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Oleśnie, Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Oleśnie i Publicznego Gimnazjum w Praszce, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych startowały zespoły ratownicze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie i Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Dla zawodników, zgodnie z ogólnopolskim regulaminem, przygotowano cztery stacje, na których uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Rozwiązywali test zawierający pytania z wiedzy z pierwszej pomocy i wiedzy o Czerwonym Krzyżu.

Na stacjach musieli pomóc okradzionej gimnazjalistce, młodemu piłkarzowi, który stracił przytomność oraz dziewczynom, które uległy wypadkowi podczas przeprowadzki. Poszczególne stacje były rozmieszczone w pętli na terenie miasta Olesna, w Zespole Szkół nr 2, Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej i Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Sędziowali: pracownicy Sanepidu, strażnicy miejscy, strażacy i policjanci, ratownik PCK. Funkcję Sędziego Głównego pełnił instruktor pierwszej pomocy. Pozorantami byli wolontariusze z Zespołu Szkół Zawodowych i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Oleśnie.

Oto wyniki mistrzostw:

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Oleśnie,

PG nr 2 Olesno I miejsce

II miejsce – Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Oleśnie,

PG nr1 Olesno

III miejsce – Publiczne Gimnazjum w Praszce.

PG Praszka III miejsce

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie,

ZSZ Olesno

II miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie,

ZS Olesno II miejsce (2)

III miejsce – Zespół Szkół w Dobrodzieniu,

ZSP Dobrodzień III miejsce

Wszyscy otrzymali dyplomy i puchary oraz mini apteczki, a zwycięzcy bony upominkowe.
Zwycięzcy w obu kategoriach będą reprezentowali powiat oleski na etapie okręgowym mistrzostw, który odbędzie się 23 maja w Opolu.

Rozpoczęcie i zakończenie zawodów odbyło się w gościnnym Zespole Szkół Zawodowych, którego uczniowie przygotowali również dla wszystkich uczestników i organizatorów poczęstunek w postaci pierogów ruskich.

*- Informacja i zdjęcia: ZSZ Olesno.

Podziel się