Praszkowskie Koziołki 2016

Praszkowskie Koziołki 2016

Praszkowskie Koziołki to nagrody dla osób zasłużonych dla gminy Praszka, które wręczono w sobotę 7 maja podczas uroczystej gali.

Zanim jednak wręczono nagrody nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru OSP Praszka do zbiorów Muzeum w Praszce.

Po raz drugi z inicjatywy Rady Miejskiej w Praszce wręczono wyróżnienie w kategorii “Młodzi aktywni w gminie Praszka”.

Wyróżnienie otrzymał Michał Jędryszek. Oto jak przedstawili jego działania organizatorzy gali:

– Pomysłodawca i realizator wielu inicjatyw kulturalnych na terenie Praszki. Założyciel i muzyk wielu zespołów, uświetniający uroczystości kościelne, imprezy kulturalne, a przede wszystkim pomysłodawca, założyciel i bardzo kreatywny instruktor Kółka Gitarowego i Nauki Gry na Skrzypcach w naszym Domu Kultury.

Dzięki jego pomysłom i zaangażowaniu w ponad podstawowe obowiązki instruktora – młodzi mieszkańcy Praszki uczestniczyli w gitarowej trasie koncertowej na terenie gminy z piosenkami Arki Noego, nagrali profesjonalny teledysk do piosenki „Kocham to miejsce” z muzyką i tekstem autorstwa Michała Jędryszka, a także nagrali płytę pod takim tytułem z piosenkami praszkowskich zespołów w profesjonalnym studiu nagrań.

Przed świętami Bożego Narodzenia według jego pomysłu ukazała się płyta z kolędami Julii Poniatowskiej – małej, zdolnej skrzypaczki. 1 maja silna grupa gitarzystów z Praszki uczestniczyła w gitarowym biciu Rekordu Guinessa na wrocławskim rynku.


Laureaci Praszkowskich Koziołków:

Towarzystwo Przyjaciół Praszki

W kategorii: promocja Miasta i Gminy Praszka oraz działalność społeczna i charytatywna.
Do nagrody zgłoszone przez: Związek Partnerski Praszka.

W kwietniu 2016 roku minęło 25 lat od oficjalnego powstania Towarzystwa Przyjaciół Praszki.

Towarzystwo Przyjaciół Praszki postrzegane jest głównie dzięki pracy i bezinteresownemu zaangażowaniu nielicznej grupy osób w bieżącą problematykę miasta, postaw wobec prawd historii i związanych z przyszłością Praszki. Na przestrzeni ćwierć wieku Towarzystwo Przyjaciół Praszki dało się poznać jako inicjator, a także organizator wielu wydarzeń, które trwale podkreśliły znaczące fakty historii gminy, jak również uruchomiły realizację wydarzeń kulturalnych, działań społecznych.

Wśród najważniejszych działań należy wymienić:

• inicjatywę i współorganizację obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Praszce
• ustanowienie 7 maja Dniem Praszki upamiętniającym rocznicę nadania praw miejskich
• współudział w powstaniu „Monografii Praszki”,
• pomysł i realizacja 48 numerów lokalnej gazety „Życie Praszki” w latach 1994-2006
• realizacja pamiątkowych tablic osobistości i miejsc z historii Praszki
• starania i odrestaurowanie zabytkowego pomnika na cmentarzu w Praszce
• zawiązywanie partnerskiej współpracy zagranicznej
• inicjatywa i współorganizacja wielu wydarzeń kulturalnych: Praszkowska Biesiada Świętojańska, jarmarki świąteczne
• systematyczne prowadzenie kronik z życia miasta


Danuta Zadworna

W kategorii: Działalność społeczna i charytatywna.

Do nagrody zgłoszona przez: mieszkańców Praszki

Znana w społeczności praszkowskiej jako osoba szczególnie i bezinteresownie zaangażowana w pracę na rzecz ludzi dotkniętych ciężkim losem. Służy pomocą samotnym matkom z dziećmi, ludziom starszym, samotnym, z różnymi problemami społecznymi. Pracę na rzecz tych ludzi prowadzi w czasie wolnym od pracy zawodowej. Pomaga również w działalności Klubu AA. Swoją serdeczną pracą zdobyła szacunek i uznanie wśród mieszkańców Praszki i okolic.


Włodzimierz Stochniałek

W kategorii: Działalność społeczna i charytatywna
Do nagrody zgłoszony przez: organizacje, OSP, szkoły i kluby z terenu Strojca

Mieszkaniec sołectwa Strojec, członek rady sołeckiej od początku zaangażowany w tworzenie, a obecnie jako członek zarządu Stowarzyszenia Wspólnota „Stradziec”, działającego na rzecz wioski i gminy Praszka. Angażuje się w pozyskiwanie funduszy według projektów realizowanych przez stowarzyszenie.

Owocem tego jest Strojecka Majówka, projekt zagospodarowania terenu na boiska sportowe, budowa wielofunkcyjnego placu sportowo-rekreacyjnego, czy projekt „Ocalić od zapomnienia krzyże przydrożne Sołectwa Strojec”.

Włodzimierz Stochaniałek to oddany społecznik. W 2015 roku został wyróżniony przez mieszkańców Strojca prestiżową nagrodą „Stryjeckie siyndy”, przyznawanej dla osób zasłużonych dla Strojca.


Rafał Grzebiela

W kategorii: działalność w dziedzinie sportu oraz za osiągnięcia sportowe.
Do nagrody zgłoszony przez: Publiczną Szkołę Podstawową w Kowalach i mieszkańców Kowali.

Jest nauczycielem wychowania fizycznego oraz tancerzem i instruktorem tańca w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowalach. Organizuje zawody sportowe w minipiłce siatkowej, tenisie stołowym.

Dzięki pasji Rafała Grzebieli uczniowie szkoły w Kowalach, zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „ISKRA” Kowale osiągają wysokie wyniki w sporcie, zwłaszcza w piłce siatkowej i tenisie stołowym na szczeblu gminy, powiatu i województwa.


Nominowani:

  • Antoni Marciniszyn
  • Tomasz Szymański
  • Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

Galę uświetnił koncert zespołu jazzowego Blue Band Szyszków, działającego z pierwszymi sukcesami w Świetlicy Wiejskiej M-GOKiS w Szyszkowie.

Zdjęcia wykonał Krzysztof Szczepański.

Podziel się