Postacie książkowe zawładnęły oleską “Trójką”

Postacie książkowe zawładnęły oleską “Trójką”

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Oleśnie, szkolna biblioteka zorganizowała dzień bohaterów książkowych.

– Parada postaci książkowych to akcja promująca czytelnictwo, która została zorganizowana w ramach wydarzeń Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Obecny rok szkolny, w którym szczególnie promujemy program “Książki Naszych marzeń” jest czasem promowania „mody na czytanie”  – mówi Agnieszka Grajcar, organizatorka akcji. – W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, jak co roku odbywają się przeróżne imprezy związane z czytelnictwem i książkami, między innymi konkursy, happeningi czy parady. Każdego dnia razem z uczniami wychodzimy do Oleskiej Biblioteki Publicznej na lekcję biblioteczną “Nakręć się na czytanie”.

Pomysł parady postaci książkowych okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie spotkali się na dziedzińcu szkolnym przebrani za bohaterów wszelakich książek, aby uczestniczyć w paradzie, wspólnym tańcu, konkursie, a na koniec zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci świetnie się bawiły, a najlepszym dowodem niech będzie poniższy filmik:

– Dzieci uwielbiają się przebierać i bawić, stąd pomysł na zorganizowanie parady – mówi Agnieszka Grajcar. – Biblioteka musi istnieć w szkole i musi być ją widać również na zewnątrz. Biblioteki już dawno wyszły ze stereotypu cichego, spokojnego, może nawet nudnego miejsca. Weszliśmy w przestrzeń twórczej aktywności i intelektualnej inspiracji.  Nastawiamy się i kreujemy nowoczesnego czytelnika, który już niekoniecznie chce czytać długie, trudne teksty, ale raczej preferuje nowe formy tekstowo-graficzne. Przeobrażenia te szczególnie mają miejsce w szkole podstawowej.

Czy dzieci chętnie czytają książki?

– Dzieci w klasach młodszych czytają bardzo chętnie – mówi bibliotekarka. – Później przechodzą pewną transformację, ponieważ dopiero kształtują swoją osobowość. Bardzo dużo zależy od działań biblioteki. Na szczęście są programy wspomagające rozwój czytelnictwa. Myślę, że książki mają szansę przetrwać. W oczytanym człowieku widzę potencjał dla światłego społeczeństwa.

Oleska “Trójka” do zerknięcia do książki zachęca w najlepszy możliwy sposób – poprzez zabawę.

Damian Pietruska

Podziel się