Oleska artystka wyróżniona prestiżową nagrodą w Paryżu

Oleska artystka wyróżniona prestiżową nagrodą w Paryżu

Mieszkająca od lat w Oleśnie francuska artystka Sabrina Abtouche w sobotę 4 czerwca odebrała Diplôme de Médaille d’Étain Arts-Sciences-Lettres / Dyplom i medal z cyny Towarzystwa Naukowego Sztuka- Nauka- Literatura przyznany przez Akademię Francuską pod patronatem Prezydenta Republiki Francuskiej.

Nagroda została wręczona w sali Opera InterContinental Paris Le Grand Hotel. Nagrody Arts-Sciences-Lettres –  instytucji funkcjonującej  od 1915 r., przyznawane są osobom, które poprzez swoją twórczość przyczyniają się do rozwoju kultury francuskiej.

Prace artystyczne Sabriny Abtouche zostały wysłane przez p. Wadis Dedoncker prezesa salonu jesiennego w Bondy koło Paryża, w którym artystka wystawia swoje obrazy.  Zostały zauważone, bardzo pozytywnie ocenione i od razu S. Abtouche uzyskała drugi w randze medali, medal z cyny¹.

W ten sposób tworząca w Oleśnie i Paryżu artystka została członkiem prestiżowej instytucji akademickiej zrzeszającej tak wybitne postaci jak: Maria Skłodowska-Curie, Pierre Curie, Marcel Pagnol, Paul Claudel, bracia  Lumière, Jacques-Yves Cousteau i wielu, wielu innych.

Tak wysokie  uznanie jest nobilitacją dla młodego talentu Sarbiny Abtouche, której dzieła niebawem zagoszczą na wystawie w Oleskim Muzeum Regionalnym. Gratulujemy i życzymy dalszego tak owocnego rozwoju artystycznego.

Ewa Cichoń

*1- Przyznawane są medale: brązowy, cynowy, srebrny, ze srebra pozłacanego i złoty.

Podziel się