Za pięć lat Praszka i Gorzów Śląski będą mieć gotową obwodnicę

Za pięć lat Praszka i Gorzów Śląski będą mieć gotową obwodnicę

Tłumy na spotkaniach w Gorzowie Śląskim i Praszce, dotyczących prac nad dokumentacją obwodnicy Praszki. Planowany termin zakończenia budowy to koniec 2022 roku.

W sumie na dwóch spotkaniach, które odbyły się w Praszce i Gorzowie Śląskim, kolejno we wtorek i środę 17 i 18 stycznia pojawiło się prawie 250 osób. Projektanci wraz z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawili trzy warianty budowy obwodnicy Praszki.

Droga ma być jednopasmowa z dopuszczalną prędkością 90 km/h.

Każdy z wariantów zaczyna się między Karłowem, a Gorzowem Śląskim, a kończy w Kowalach. Jeden z nich przebiega po stronie północnej Praszki, a dwa po stronie południowej.

Budowa obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego jest konieczna, bowiem jak wyliczono, obecnie przez rynek w Praszce przejeżdża ponad dziewięć tysięcy samochodów na dobę, a przez Gorzów Śląski około 7 tysięcy samochodów na dobę. Ruch będzie jeszcze większy, jeśli obwodnica nie powstanie. Według wyliczeń w 2022 roku Gorzów Śląski będzie notował dziewięć tysięcy samochodów, a Praszka już dziesięć tysięcy. Z każdym rokiem ruch będzie się zwiększał.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby wyprowadzić z tych miejscowości ruch tirów.

Już na początek 2018 roku ma być gotowa decyzja środowiskowa, a pod koniec 2018 ogłoszony przetarg na budowę. Budowa obwodnicy ma rozpocząć się w 2020 roku, a zakończyć pod koniec 2022 roku.

Mieszkańcy na spotkaniach mieli sporo pytań dotyczących budowy obwodnicy. Już wiadomo, że wybranie najkorzystniejszego wariantu nie będzie łatwe, ponieważ jak to zwykle bywa, każdy z nich ma wiele zalet i wad.

Podczas spotkań poinformowano mieszkańców o możliwości złożenia wniosków z opiniami do przedstawionych rozwiązań. Wnioski zostaną przeanalizowane i w przypadkach uzasadnionych, tj. możliwych do zastosowania ze względów technicznych, prawnych i finansowych, uwzględnione.

Mapy z proponowanymi wariantami można zobaczyć tutaj: http://dk45-obwodnica-praszki.pl/materialy-projektowe

Damian Pietruska

Podziel się