Policjanci odwiedzili przedszkolaków

Policjanci odwiedzili przedszkolaków

Policjanci KPP w Oleśnie prowadzą spotkania z przedszkolakami na terenie całego powiatu. Podczas wizyt w przedszkolach policjanci ostrzegają dzieci o zagrożeniach komunikacyjnych i kontaktach z obcymi. Informują o sposobie zachowania się w sytuacji zetknięcia z agresywnym zwierzęciem.

Każdy przedszkolak uczy się i utrwala jak należy poruszać się po drodze publicznej np. po chodniku z wydzieloną ścieżką rowerową. Dzieci dowiadują się m. in. o tym, jak powinno się przechodzić przez jezdnię, w jaki sposób właściwie używać elementów odblaskowych. W placówkach, w których była taka możliwość, dzieci w asyście policjantów przechodziły przez jezdnię, na przejściu dla pieszych. Bardzo miłym zaskoczeniem jest fakt, że większość przedszkoli wyposażyła swoich wychowanków w kamizelki odblaskowe. Dzieci używają ich podczas spacerów i pieszych wycieczek.

Spotkanie z przedszkolakami wiąże się również z przekazaniem im wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie mogą wystąpić w kontaktach z osobami nieznajomymi. Policjanci zawsze przypominają, o tym, że nie wolno rozmawiać z ludźmi, których się nie zna. Nawet jeśli osoba obca proponuje różne atrakcje: pokazanie małych zwierząt, pokazanie ulubionych bajek czy obdarowanie słodyczami, itp. Dzieci uczą się również jak przybrać pozycję na tzw. żółwia. Skulona pozycja ciała i odpowiednie ułożenie dłoni, może skutecznie zapobiec pogryzieniu przez agresywnego psa. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat wypracować dobre nawyki.

Przedszkolaki otrzymały od policjantów książeczki – kolorowanki pt. „ Bezpieczny przedszkolak”. W kolorowankach dzieci poznają i utrwalają podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto „ Bezpieczny przedszkolak” zawiera informacje z różnych dziedzin, ważnych dla bezpieczeństwa najmłodszych.


*- Informacja i zdjęcia: KPP Olesno.

Podziel się