• Home »
  • Informacje »
  • W Oleśnie odbędzie się inauguracja ogólnopolskiego wydarzenia. Mają przyjechać najważniejsi w Państwie

W Oleśnie odbędzie się inauguracja ogólnopolskiego wydarzenia. Mają przyjechać najważniejsi w Państwie

W Oleśnie odbędzie się inauguracja ogólnopolskiego wydarzenia. Mają przyjechać najważniejsi w Państwie

Ogólnopolskie wydarzenie, inauguracja 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich” odbędzie się w Oleśnie 8 września. To wielkie wyróżnienie dla miasta, zaproszeni są między innymi prezydent, premier i ministrowie.

Z tej okazji zorganizowano konferencję prasową, która odbyła się w poniedziałek 12 marca w Urzędzie Miejskim w Oleśnie, na której informację przekazali Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, Violetta Porowska, wicewojewoda opolski oraz Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

– Chciałabym przedstawić Państwu komunikat, że ogólnopolskie otwarcie 26. Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Oleśnie – mówi Violetta Porowska. – To wielka sprawa dla całego województwa i wielka sprawa dla Olesna. Chcielibyśmy szeroką falą poinformować wszystkich opolan, wszystkich Polaków, że mogą 8 września przybywać do Olesna, bo tutaj będziemy cieszyli się 100-leciem niepodległości Polski, tu będziemy cieszyli się wielkim bogactwem dziedzictwa narodowego i tutaj będziemy te święta w sposób wielki, entuzjastyczny obchodzić.

Burmistrz nie ukrywał zadowolenia z decyzji przyznania miastu organizacji otwarcia wydarzenia.

– Dla nas, mieszkańców Olesna to wielki zaszczyt i wyróżnienie, że tak wyjątkowa uroczystość będzie się odbywała w naszym mieście – mówi Sylwester Lewicki. – Będzie to miało wymiar historyczny!

W organizację wydarzenia mają być zaangażowane niemal wszystkie grupy społeczne, między innymi dzieci, młodzież, harcerze, artyści czy seniorzy.

Okazji do świętowania będzie sporo, ponieważ nałożyło się wiele jubileuszy. 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, jubileusz 500-lecia kościoła św. Anny w Oleśnie oraz jubileusz 810-lecia powstania Olesna.

Z okazji inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa do Olesna ma przyjechać wiele ważnych osobistości.

– Zaproszeni są między innymi wszyscy ministrowie, parlamentarzyści, premier i oczywiście prezydent, ale pamiętajmy, że w tym samym czasie będzie się odbywało wiele uroczystości, na które najważniejsze osoby w Państwie również będą zaproszone. Na pewno jednak możemy spodziewać się wielu zacnych gości – mówi wicewojewoda.

Program jest jeszcze dopracowywany, ale burmistrz Olesna już przedstawił najważniejsze punkty uroczystości.

Obchody mają rozpocząć się od uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai. Podczas oficjalnego otwarcia z udziałem zaproszonych gości w amfiteatrze ma wystąpić Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. W rynku ma wystąpić oleska grupa teatralna “Maska”. W tym samym miejscu odbędzie się “Historia Lokalna” zorganizowana przez Oleskie Muzeum Regionalne, Narodowe Czytanie czy koncert “Oleskie Marzenie o Niepodległości”. Oprócz tego rajdy rowerowe, gry terenowe, spacery historyczne czy jarmarki i wystawy prac lokalnych artystów.

Program ma być ułożony tak, aby każdy z mieszkańców znalazł coś ciekawego dla siebie.

– To będzie kapitalna forma promocji naszego miasta! – mówi burmistrz Olesna.

Damian Pietruska

Podziel się