• Home »
  • Informacje »
  • Oleskie uczennice wygrały wojewódzką olimpiadę i jadą do Warszawy powalczyć w krajowym finale

Oleskie uczennice wygrały wojewódzką olimpiadę i jadą do Warszawy powalczyć w krajowym finale

Oleskie uczennice wygrały wojewódzką olimpiadę i jadą do Warszawy powalczyć w krajowym finale

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych w województwie opolskim rozstrzygnięta. Julia Podstawa, Weronika Respondek i Alicja Hassinger z Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie wygrały rywalizację wojewódzką i już 26 kwietnia będą reprezentować region na szczeblu krajowym w stolicy.

W Warszawie na zwycięzców czekają indeksy na wybrane kierunki studiów w uczelniach całej Polski.

Opolski oddział ZUS przy współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Opolu przeprowadził finał wojewódzki Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Do rywalizacji przystąpiło 20 trzyosobowych zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Prymat oleskiego liceum został podtrzymany, bo w ubiegłorocznym finale również najlepsza była żeńska drużyna z oleskiego liceum. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu w składzie Aleksandra Graniczkowska, Rafał Wyszyński i Adam Zieliński. Trzeci wynik uzyskali Olga Piestrak, Natalia Jelito i Agata Włodarczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Opolskich.

Piątkowa rywalizacja w opolskiej WSB zakończyła regionalny etap projektu edukacyjnego pn. „Lekcje z ZUS”. Pomysł na naukę o ubezpieczeniach i roli jaką odgrywa ZUS zdobywa coraz większe uznanie wśród opolskich nauczycieli i uczniów. W tym roku szkolnym wiedzę o polskim systemie ubezpieczeń społecznych zdobywała rekordowa liczba 2136 uczniów z 36 liceów, techników i szkół zawodowych.

Zwycięski skład już za miesiąc będzie reprezentował województwo opolskie podczas finału w warszawskiej Centrali ZUS. Uczestnicy stołecznych zmagań oprócz cennych nagród w postaci sprzętu elektronicznego będą rywalizować o indeksy na  uczelnie wyższe w całym kraju oraz dodatkowe punkty podczas rekrutacji na wybrane kierunki studiów. Poprzeczka pójdzie znacznie wyżej, bo opolska młodzież będzie mierzyć się z rówieśnikami z pozostałych 15 województw. Konkurenci będą wymagający, bo wyłonieni spośród 30 tys. uczniów z setek polskich szkół, które wzięły udział w Olimpiadzie w całej Polsce. W cenie będzie nie tylko zasób wiedzy, ale też umiejętność pracy w zespole, refleks i umiejętność radzenia sobie z presją czasu.

Kilka szkół z naszego regionu angażuje się w projekt od początku tej inicjatywy edukacyjnej, czyli od czterech lat. Młodzież z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu czy uczniowie z oleskiego liceum im. Lotników Polskich jako opolscy finaliści znakomicie radzili sobie w poprzednich rozgrywkach na szczeblu centralnymi i zajmowali w nich czołowe miejsca.

O tym jakie etapy prowadziły naszych reprezentantów do ścisłego finału można dowiedzieć się śledząc na Facebooku fanpage o nazwie „Olimpiada. Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W projekcie „Lekcje z ZUS” w tym roku wzięło udział ponad 60 tysięcy uczniów. Od pierwszej edycji przez cztery lata w „Lekcjach z ZUS” uczestniczyło już ponad 157 tys. uczniów.

Badania Instytutu Spraw Publicznych i Millward Brown zlecone przez ZUS pokazują, że tylko 7 proc. Polaków ma wiedzę o systemie ubezpieczeń społecznych a blisko 60 proc. ma o nim znikomą wiedzę. Polacy mylą poszczególne rodzaje ubezpieczeń, nie odróżniają ubezpieczenia chorobowego od zdrowotnego (50 proc.), nie znają przepisów związanych z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów albo mylnie przypisują Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ustalanie wysokości składek (40 proc.). Tylko 25 proc. osób trafnie wskazała na instytucje III filara emerytalnego. Blisko połowa Polaków (46 proc.) twierdzi, że ubezpieczenia społeczne w ogóle ich nie interesują.


*- Informacja i zdjęcia: ZUS.

Podziel się