Wady i zalety obrabiarek CNC

Wady i zalety obrabiarek CNC

Tradycyjne obrabiarki – tokarki oraz frezarki to maszyny z ręcznym układem sterowania. Układ ten jest sterowany przy użyciu dźwigni oraz przycisków przez jednego, bądź kilku operatorów.

Nie sposób nie domyślić się, iż jest to zajęcie żmudne, a także ryzykowne. Cierpi na tym materiał, który w ten sposób jest marnowany, zaś brak powtarzalności i niezbyt wysoka precyzja sprawiają, że zwiększają się koszta produkcyjne. W tej sytuacji jednym z rozwiązań wydaje się być wdrożenie obrabiarek typu CNC.

Jakie są wady i zalety tego rodzaju urządzeń?

zdjecie-2

Pozytywy wynikające z urządzeń CNC

W opinii ekspertów z marki EBMiA.pl przy użyciu tytułowych obrabiarek możemy w sposób precyzyjny i co ważne powtarzalny tworzyć określone elementy w błyskawicznym czasie. Projekt wspólny na którym bazuje działanie urządzeń CNC gwarantuje nie tylko zachowanie najdrobniejszych detali, ale także eliminację błędów. W efekcie zaoszczędzamy na materiale, a wydajność rośnie. Jeśli chodzi o sam twór, to warto podkreślić, że współczesne maszyny są w stanie wykonywać nawet bardzo skomplikowane elementy z pracami wykończeniowymi włącznie. Korzystając z obrabiarek posiadających kilka osi rośnie nie tylko wydajność, ale także efektywność procesu produkcyjnego.

zdjecie-3

Minusy obrabiarek CNC

Niewątpliwą wadą jest przygotowanie projektu typu CAD. Przyswojenie tak profesjonalnego oprogramowania bywa czasochłonne, zaś zlecenie przygotowania projektu może być kosztowne. Kolejną wadą są ograniczenia wynikające z różnorodności materiałów. Obrabiarki CNC są przeznaczone do podstawowych materiałów takich jak metal, drewno oraz tworzywa sztuczne. Innym rodzajem ograniczenie jest również pole pracy obrabiarki, które nie pozwoli na wykonanie dużych projektów.

zdjecie-4

Podsumowanie oraz wnioski

W związku z powyższym widać, iż zalet jest nieco więcej – dzięki obrabiarkom typu CNC walnie przyczyniającym się do automatyzacji przemysłu dane przedsiębiorstwo może zyskać bez względu na branżę w jakiej funkcjonuje. Kluczem zdaje się być w tej kwestii dobór odpowiedniego urządzenia. W tym celu warto zasięgnąć opinii eksperta, bądź zgłosić się do profesjonalnej firmy świadczącej tego typu usługi.

Artykuł stworzył sklep EBMiA.pl oferujący panele operatorskie HMi do maszyn CNC – https://www.ebmia.pl/automatyka-panele-operatorskie-c-197_925.html

zdjecie-5


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się