Sezon dla oszustów – tłumacz ostrzega

Sezon dla oszustów – tłumacz ostrzega

Firma nie ma strony internetowej, pracodawca posiada jedynie numer telefonu komórkowego, oferta pracy jest zbyt korzystna, nie otrzymujesz przedwstępnej umowy, potrzebna jest zaliczka na wynajem mieszkania lub domu, w trakcie rozmowy telefonicznej słyszysz „właśnie jest sezon na ten owoc”. Wszystkie wymienione rzeczy to najbardziej charakterystyczne elementy fałszywych ofert pracy w Hiszpanii skierowanych do obywateli Polski. Jeśli marzysz o życiu i pracy w tym pięknym kraju, miej się na baczności.

Pamiętaj, żeby upewnić się, że wiesz, co podpisujesz! Supertlumacz.pl – tłumaczenia hiszpańskiego oferuje rzetelną pomoc przy tłumaczeniu wszelakich dokumentów.

Kierunek: Hiszpania

Hiszpania jest jednym z dość modnych kierunków obieranych przez osoby poszukujące swojego miejsca do życia. Choć o pracę tu dość ciężko – bezrobocie wciąż jest wysokie a konkurencja liczna i silna – wielu ludzi decyduje się zaryzykować. Wpływ mają na to względnie atrakcyjne koszty życia i nieruchomości, a także przyjemny klimat, bogata kultura i tutejsza piękna przyroda oraz zabytki.

Hiszpania jest drugim krajem świata pod względem liczby miast znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości, trzecim krajem pod względem liczby obszarów z cennymi zasobami przyrodniczymi uznanych za rezerwaty biosfery, a także posiada najwięcej błękitnych plaż na całej półkuli północnej.

Twój hiszpański

Młode Hiszpanki i Hiszpanie coraz częściej potrafią bez większych problemów porozumiewać się w języku angielskim. Jeśli jednak jedziesz tam w poszukiwaniu pracy lub już ją dostałeś weź pod uwagę to, że Hiszpania należy do tych krajów, w których angielski nie jest powszechnie używany jako drugi język. Stąd nieznajomość hiszpańskiego i podstaw katalońskiego (tak, ten lokalny język też na pewno ci się przyda) może nie tylko pozbawić cię nawiązania lepszego i bezpośredniego kontaktu z każdą osobą, z którą zapragniesz, ale postawi cię w niekorzystnej i stresującej sytuacji, gdy np. podpiszesz umowę czy inny formalny dokument nie mając do końca pewności, co tak naprawdę tam było napisane…

Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi. O językach w odniesieniu do wielu kluczowych spraw zawodowych śmiało można powiedzieć to samo.

Ciasny rynek pracy

Od 2014 roku słyszy się o nieznacznej poprawie na lokalnym rynku pracy. Bezrobocie delikatnie spadło. Wciąż to jednak o wiele za mało, aby móc powiedzieć, że Hiszpania to raj dla pracownika. Trzeba tu być zdeterminowanym, asertywnym, mieć dobre wykształcenie, spore doświadczenie zawodowe, czasem przydadzą się znajomości. Oprócz tego, aby szybko znaleźć dobrą posadę po prostu trzeba wyróżniać się na tle innych.

Inżyniera, informatyka i medycyna to sektory rynku pracy, które są otwarte na pracownika i naprawdę go potrzebują.

Tu znów powróci kwestia znajomości języka. Przy tak silnej konkurencji jego nieznajomość niemal od razu wyklucza cię z gry, a jeśli tak niezupełnie dyskryminuje cię na tym rynku, to pozostawia ci niewielkie pole do manewru – typu prace sezonowe czy nauka języka angielskiego.

Zbyt kusząca oferta pracy? Uważaj! Być może masz do czynienia z oszustem!

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie ostrzega przed oszustami kuszącymi polskich obywateli szybką i łatwą pracą. Zazwyczaj taka oferta pracy jest zbyt korzystna finansowa, firma nie ma strony internetowej, wymaga się na przyszłym pracowniku płacenia jakiś zadatków, nie podpisuje się przedwstępnej umowy o pracę, często też usłyszysz „właśnie jest sezon”.

Nie wolno się zrażać, oszustów można znaleźć pod każdą długością i szerokością geograficzną. Osoby, które na własną rękę poszukują ofert pracy w Hiszpanii powinny jednak wykazać się ostrożnością i spokojnie rozważać każdą z możliwości zatrudnienia. Nie zapominajmy, że nic, co ważne i wartościowe nigdy nie dzieje się szybko.

Dostałeś pracę. Jakie dokumenty będą ci potrzebne?

Masz pracę – znalazłeś ją samodzielnie lub wyłowili cię z oceanu innych pracowników jako tego mającego szczególny potencjał. Teraz pytanie: jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą?

  • Dowód osobisty i paszport,

  • karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego),

  • dyplom ukończenia uczelni wyższej, świadectwa kwalifikacji zawodowych, listy potencjalne – wszystko jeszcze przed wyjazdem przetłumacz na język hiszpański. Jeśli nie jesteś w stanie w pełni profesjonalnie wykonać tej czynności samodzielnie, poproś o pomoc tłumacza,

  • prawo jazdy – niektóre firmy je wymagają,

  • tzw. zaświadczenie o niekaralności – jest to zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, musisz je załatwić stosunkowo wcześniej przed wyjazdem do Hiszpanii.

Powyższa lista to tzw. „must have”. Przed wyjazdem warto zapytać hiszpańskiego pracodawcę o wszelkie inne dokumenty czy zaświadczenia, których będziesz potrzebował, o ile oczywiście wcześniej nie przesłał ci dokładnego spisu.

Paszport lub dowód osobisty Twoją przepustką

Mamy ten luksus, że jako obywatele Unii Europejskiej możemy swobodnie wjechać do Hiszpanii. Dotyczy to tak samo kwestii mieszkania tam i pracowania. Z tym, że…

Jeśli masz zamiar przebywać na terenie Hiszpanii dłużej niż trzy miesiące twoim obowiązkiem jest zarejestrowanie się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców, tzw. Registro Central de Extranjeros w celu uzyskania Certyfikatu Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej, tzw. Certificado de registro de ciudadano de la U.E..

Ten Numer Identyfikacji Cudzoziemca (N.I.E, Número de Identificación de Extranjero) da ci pełnię praw i przywilejów podczas pobytu w Hiszpanii. Tak naprawdę to taki hiszpański odpowiednik naszego polskiego NIP-u.

Od razu nasuwa się pytanie, w jaki sposób można zdobyć taki certyfikat? Przede wszystkim warto powiedzieć, że może go zdobyć każdy obywatel polski, o ile spełni ściśle określone warunki. Są to:

  • zatrudnienie jako pracownik najemny, tzw. trabajo por cuenta ajena,

  • samozatrudnienie (tzw. trabajo por cuenta propia),

  • masz wystarczające środki do życia dla siebie i swojej rodziny,

  • posiadasz ubezpieczenie publiczne lub prywatne, które pokrywa koszty leczenia podczas pobytu w Hiszpanii.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się