• Home »
  • Informacje »
  • Obrońcy zwierząt zostali wezwani do gospodarstwa w Młynach. To, co zobaczyli, zszokowało

Obrońcy zwierząt zostali wezwani do gospodarstwa w Młynach. To, co zobaczyli, zszokowało

Obrońcy zwierząt zostali wezwani do gospodarstwa w Młynach. To, co zobaczyli, zszokowało

Inspektorzy z opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami interweniowali w gospodarstwie w Młynach po zgłoszeniu mieszkańców. Zastane warunki były dramatyczne.

Ku przestrodze publikujemy raport oraz zdjęcia TOZ. Pamiętajmy, aby interweniować w podobnych sytuacjach. Ostrzegamy, że opublikowane zdjęcia są drastyczne.


W niedzielę (17.06.2018) inspektorzy Towarzystwa przeprowadzali kontrolę dobrostanu zwierząt w miejscowości Młyny (gmina Rudniki). Według osoby zgłaszającej, zwierzęta utrzymywane były w złych warunkach, bez dostępu do wody- pomimo panujących upałów.

To, co zastali nasi inspektorzy na miejscu zszokowało nie tylko samych członków TOZ, ale wezwanych w późniejszym czasie policjantów i Zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Pierwsze co rzuciło się w oczy, to panujący na terenie całej posesji brud i chaos. Wszędzie znajdowały się śmieci i szczątki kur.

Gospodarz posiadał ponad 400 kur, świnie i świniodzika, indyki i kaczki oraz jak początkowo oświadczył 3 konie. Jak później się okazało, kolejne 3 konie znajdowały się za płotem, niemalże ukryte przed inspektorami w krzakach.

Żadne zwierzę nie było zgłoszone do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, nie posiadało aktualnych badań, a konie, pomimo posiadanych paszportów nie były przerejestrowane na dotychczasowego właściciela. Gospodarz nie posiadał również żadnych dokumentów potwierdzających fakt nabycia zwierząt.

Trzy konie, które utrzymywane były w boksach, w których zalegała duża warstwa odchodów, a same zwierzęta były umazane tymi odchodami do wysokości stawu barkowego.

Na samej posesji, inspektorzy odnaleźli co najmniej 8 padłych kur w stanie rozkładu, a po terenie całego gospodarstwa walały się szczątki tych zwierząt.

Właściciel posesji nie posiadał również wymaganych prawem, obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie dla 5 psów.

Cała posesja oraz warunki w jakich utrzymywane były zwierzęta, spowodowały, że na miejsce został ściągnięty zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz policjanci z wydziału kryminalnego, z którymi wspólnie dokonano oględzin procesowych posesji.

Złożyliśmy w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa w związku z naruszeniem art. 35 – tj. znęcania się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa. Przypominamy, że za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a gdy sprawca dopuszcza się szczególnego okrucieństwa, kara może wynieść nawet 5 lat. Należy również przypomnieć, że za znęcanie się nad zwierzętami, sąd może wymierzyć dotkliwe kary finansowe, sięgające nawet do 100 tysięcy złotych. Dodatkowo odrębne postępowanie w tej sprawie, będzie prowadził nadzór weterynaryjny.

Informacja i zdjęcia: TOZ Opole.

Podziel się