Nieporozumienia kierowców w Oleśnie. Kto jedzie pierwszy?

Nieporozumienia kierowców w Oleśnie. Kto jedzie pierwszy?

Kierowcy czasem mają problem z decyzją o kolejności pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ulic Lompy i Armii Krajowej w Oleśnie. Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę, aby zmniejszyć liczbę nieporozumień kierowców.

Zjeżdżając z rynku “w dół” ulicą Armii Krajowej dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Lompy, gdzie dla niektórych powstaje zagwozdka. Jedni kierowcy czujnie obserwują otoczenie, badając jak zachowa się kierujący w drugim samochodzie, inni pewnie suną skrzyżowaniem prosto lub w lewo, mając świadomość o pierwszeństwie przejazdu i oczywiście jest grupa, która zatrzymuje się i czeka na przejazd pozostałych pojazdów na skrzyżowaniu. Przy tej ostatniej wersji zdarza się jednak, że wyjeżdżający z prawej strony, od ulicy Lompy, przepuszcza tego zjeżdżającego z rynku.

Małe miasta mają to do siebie, że spora część kierowców jeździ na pamięć, w ogóle nie obserwując znaków. A sprawa załatwiona jest rzetelnie. Oprócz znaku D-41, oznaczającego koniec strefy zamieszkania, poniżej dodatkowo znajduje się adnotacja:

“Szanowni kierowcy! Znak D-41 “koniec strefy zamieszkania”. Włączanie się do ruchu. Zobowiązuje do ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom lub uczestnikom ruchu”.

dsc01485

Wyjeżdżający ze strefy zamieszkania musi więc ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, mimo że na ulicy Lompy znajduje się znak ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

dsc01488

Również na rynku nie zawsze przestrzegane są przepisy. Stoi tam znak D-40 oznaczający strefę zamieszkania, co wiąże się z ograniczeniem prędkości do 20 km/h, pieszy ma zawsze pierwszeństwo i może korzystać z całej szerokości drogi (niepotrzebne jest przejście dla pieszych) oraz obowiązuje zakaz parkowania w niewyznaczonych do tego miejscach.

dsc01498

Mamy nadzieję, że ta krótka informacja pozwoli uniknąć nieporozumień na oleskich drogach. Szerokości!

Damian Pietruska

Podziel się