• Home »
  • Informacje »
  • Olescy uczniowie pracowali w całej Europie. Miejscowi zaskoczeni tempem ich pracy

Olescy uczniowie pracowali w całej Europie. Miejscowi zaskoczeni tempem ich pracy

Olescy uczniowie pracowali w całej Europie. Miejscowi zaskoczeni tempem ich pracy

49 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie odbyło czterotygodniowe staże zagraniczne w projekcie “Nowe otwarcie: międzynarodowe staże dla zawodowców” w ramach programu “Erazmus+”.

Staże rozpoczęły się 18 marca. Uczniowie przebywali w różnych częściach Europy. Siedmiu uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych odbyło staż w restauracjach i hotelach w Saragossie w Hiszpanii.

– Pracowaliśmy w naprawdę ekskluzywnej restauracji, gdzie przygotowywaliśmy dania między innymi na eventy dla trzech tysięcy osób! – mówią Dominik Morcinek i Natalia Bator. – Poznaliśmy kuchnię śródziemnomorską, między innymi kalmary i krewetki. Przedstawiliśmy również tamtejszym kucharzom polską kuchnię, przygotowaliśmy kluski śląskie czy rolady.

Ośmiu techników elektryków i dwóch techników budownictwa wyjechało do Mariboru w Słowenii, by zdobywać umiejętności w swoich zawodach.

– Byliśmy w firmie, która produkowała transformatory. W pięć dni zrobiliśmy tyle, ile mieliśmy przeznaczone na cały miesiąc, dlatego Słoweńcy łapali się za głowy – śmieje się Kamil Kmiecik. – Mówili, że Słoweńcy nie są tak pracowici jak Polacy.

Dziesięciu techników informatyków wyjechało do Irlandii Południowej do Tralee, gdzie zdobywali wiedzę w firmach informatycznych.

– Byliśmy w malowniczym regionie. Irlandia to piękny kraj, szczególne wrażenie robiły tamtejsze klify. Spotkaliśmy tam sporo Polaków, dlatego można było porozmawiać w ojczystym języku – mówi Michał Hamela. – Firma, w której pracowałem, zajmowała się pomocą dla osób z autyzmem, między innymi zajmowaliśmy się tworzeniem gogli VR oraz dystrybucją produktów do aptek w Irlandii.

Dwunastu techników budownictwa wyjechało do Rawenny we Włoszech, gdzie pracowali na włoskich budowach oraz przy renowacji zabytków.

– Włosi byli zdziwieni naszym tempem pracy, dlatego bywało tak, że nie mieli dla nas zajęcia, bo zrobiliśmy coś szybciej niż przewidywali – mówi Izabela Majchrzak. – Jedna z naszych grup tworzyła medale dla sportowców, które miały zostać wykorzystane podczas maratonu, który odbywa się właśnie w Rawennie. Trzeba było stworzyć około 6 tysięcy medali!

Dziesięć uczennic technikum handlowego wyjechało do Irlandii, gdzie poszerzały umiejętności w firmach handlowych.

– Pracowałyśmy w firmie farmaceutycznej, która sprzedaje produkty za pośrednictwem witryn handlu internetowego, takich jak Amazon – mówi Martyna Wlozik. – Przygotowywałyśmy produkty do wysyłki. Pozostałe dziewczyny były przyjęte do sklepów charytatywnych, gdzie sprzedawane były używane towary na rzecz chorych dzieci.

Oprócz pracy, uczniowie oczywiście mieli czas wolny, który poświęcali głównie na zwiedzanie. Wyjazd był również świetną możliwością podszkolenia języków obcych, poznania nowych kultur i ludzi.

Damian Pietruska

Podziel się