• Home »
  • Informacje »
  • Uczennica z Bodzanowic nagrała film o żołnierzu wyklętym. Zajęła II miejsce w międzynarodowym konkursie

Uczennica z Bodzanowic nagrała film o żołnierzu wyklętym. Zajęła II miejsce w międzynarodowym konkursie

Uczennica z Bodzanowic nagrała film o żołnierzu wyklętym. Zajęła II miejsce w międzynarodowym konkursie

W piątek 24 maja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej, odbyła się uroczysta gala rozstrzygnięcia VI Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych. Data wybrana oczywiście nie przypadkowo, gdyż 25 maja obchodzona była rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Na Konkurs pod Patronatem Honorowym Prezydenta Andrzeja Dudy i wsparciu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, napłynęło 1565 prac uczestników z kilkunastu krajów świata, od Kairu, Wiednia, Aten, przez Nowy Jork, Chicago po Toronto. Na gali obecni byli laureaci nagród wraz z opiekunami, córka Rotmistrza Zofia Pilecka–Optułowicz, posłowie, przedstawiciele administracji rządowej, ośrodków edukacyjnych za granicą oraz prezesi firm i instytucji wspierających. Były również media: TVP Polonia, TVP 3, Tygodnik Idziemy, Kurier-w. Galę poprowadził redaktor Rafał Patyra z TVP Sport.

Julia Augustyniok, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Bodzanowicach zajęła II miejsce za film “Wincenty Soliński “Stuk” żołnierz z oddziału Babinicza” w kategorii szkół podstawowych klas IV – VIII. W ubiegłym roku Julia otrzymała wyróżnienie za film: “Porucznik Alfons Olejnik “Babinicz” dowódca oddziału KWP “Oświęcim”. To drugi międzynarodowy sukces Julii oraz nauczyciela Waldemara Szydło, który pomagał w przygotowaniach.

Bezcennym przeżyciem było odśpiewanie hymnu narodowego w tak ważnym miejscu jak Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zamordowano generała Augusta Emila Fieldorfa “Nila”, czy rotmistrza Witolda Pileckiego i około 2000 – 3000 bojowników o wolną Polskę. Niepowtarzalne było spotkać córkę rotmistrza Pileckiego – Zofię Pilecką–Optułowicz.

Filmy można zobaczyć tutaj:Podziel się