• Home »
 • Informacje »
 • Mieszkańcy Rudnik zobowiązani do noszenia uśmiechu – tak zdecydowała I Dziecięca Rada Gminy Rudniki

Mieszkańcy Rudnik zobowiązani do noszenia uśmiechu – tak zdecydowała I Dziecięca Rada Gminy Rudniki

Mieszkańcy Rudnik zobowiązani do noszenia uśmiechu – tak zdecydowała I Dziecięca Rada Gminy Rudniki

W poniedziałek 3 czerwca w Urzędzie Gminy w Rudnikach odbyła się I Sesja Dziecięcej Rady Gminy Rudniki. Po burzliwych obradach Dziecięca Rada Gminy uchwaliła, że 1 czerwca mieszkańcy gminy są zobowiązani do noszenia uśmiechu.

Wszystko odbyło się zgodnie z protokołem, tak jak na normalnych sesjach rady gminy. Sesja była nagrywana, radni mieli oznaczone dokładne miejsca wraz z nazwiskami, było uroczyste ślubowanie i wręczenie certyfikatów. Wszystko odbywało się zgodnie z porządkiem obrad, a na sesji były obecne najważniejsze osoby w gminie z wójtem, jego zastępcą i sekretarzem na czele. Sesję otworzył Damian Sowa, wiceprzewodniczący tej “dorosłej” Rady Gminy Rudniki.

Inicjatorem projektu była Anna Sekienda, wicewójt gminy.

– Inicjatywa wynikła po trosze przez mojego syna, który kiedy objęłam stanowisko zastępcy wójta nie potrafił zrozumieć, co to jest za stanowisko, po co utworzone, co ja tam właściwie robię. Nie potrafił zrozumieć czym jest gmina, co to jest ta rada. To uczeń klasy piątej, więc jeszcze może tego nie rozumieć, ale pomyślałam – czy faktycznie wszyscy uczniowie to wiedzą? Przedstawiłam swoją propozycję wójtowi, który jako nauczyciel z zawodu stwierdził, że to świetny pomysł i mogłaby to być praktyczna lekcja WoS-u. Później dyrektorzy szkół jednogłośnie poparli ten pomysł, w ten sposób dodali mi wiatru w żagle i mogłam się zabrać do działania – mówi Anna Sekienda.

Radni nie zostali wyłonieni w wyborach, ale wybrani przed dyrektorów szkół za wybitne osiągnięcia w nauce, kulturze i sporcie. Do rady gminy dostał się więc kwiat młodzieży rudnickiej, najlepszy mix talentów.

dsc03370Obrady były bardzo burzliwe, a sesję brawurowo prowadziły przewodnicząca rady Aleksandra Krzemińska oraz wiceprzewodnicząca Aleksandra Zając. Tym dwóm dziewczętom wróżymy polityczną przyszłość, bo podczas sesji czuły się jak ryby w wodzie, zadając pytania, dyskutując czy nawet poprawiając błędy w protokole.

– Młodzi radni zaskoczyli mnie pozytywnie. Nie ukrywam, że nie wszystkie uchwały poszły po mojej myśli, ale strasznie się cieszę, że te tematy wywołały żywą dyskusję. Dzieci czuły, że mają losy własne i rówieśników w swoich rękach. Poczuły, czym jest sesja i obrady rady – mówi wicewójt.

Na sesji dyskutowano nad trzema uchwałami. Projekt obowiązkowego noszenia mundurków we wszystkich szkołach gminy, wprowadzenie dodatkowej lekcji wychowania fizycznego na basenie oraz obowiązkowego noszenia uśmiechu 1 czerwca.

Radni w dyskusji wypowiadali się niezwykle dojrzale. Przy swoich decyzjach brali pod uwagę między innymi wpływ na budżet gminy czy zdanie ogółu mieszkańców. Propozycje noszenia mundurków oraz dodatkowej lekcji WF-u zostały odrzucone w głosowaniach, ale radni wprowadzili ostatnią uchwałę, która zobowiązuje mieszkańców do noszenia uśmiechu 1 czerwca.

Na szczęście nie wszystkie pomysły zostały wprowadzone, jak na przykład ten, aby za brak uśmiechu w Dzień Dziecka miały grozić prace społeczne!

Na koniec radni w ostatnim punkcie porządku obrad “Zapytania i wolne wnioski” zasypali wójta pytaniami między innymi o budowę hali sportowej w Cieciułowie, montaż oświetlenia ulicznego czy możliwość zwiększenia ilości koszów na śmieci w gminie.

Oto skład tegorocznej Dziecięcej Rady Gminy Rudniki:

 1. Aleksandra Krzemińska (przewodnicząca) – GP Rudniki
 2. Aleksandra Zając (wiceprzewodnicząca) – PSP Rudniki
 3. Natalia Gudaja – PSP Cieciułów
 4. Nicola Ośródka – PSP Cieciułów
 5. Paulina Lach – PSP Jaworzno
 6. Wiktoria Chrzan – PSP Jaworzno
 7. Oliwia Kosowska – PSP Jaworzno
 8. Laura Materak – PSP Żytniów
 9. Ewelina Tkacz – PSP Żytniów
 10. Jakub Dwornik – PSP Żytniów
 11. Amelia Wołowiec – PSP Dalachów
 12. Wiktoria Preś – PSP Dalachów
 13. Kinga Cieśla – PSP Dalachów
 14. Natalia Stasiak – PSP Rudniki
 15. Krystian Mateja – PSP Rudniki

To była wzorowa lekcja wiedzy o społeczeństwie!

Damian Pietruska

Podziel się