OSP Łomnica podwójnym mistrzem!

OSP Łomnica podwójnym mistrzem!

Około 300 zawodników wystartowało w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się w sobotę 21 września na stadionie w Gorzowie Śląskim. W dwóch najważniejszych kategoriach zwyciężyła OSP Łomnica!

W zawodach udział wzięło 30 drużyn, w tym 15 młodzieżowych drużyn pożarniczych i 6 drużyn kobiecych. Gościnnie wystąpili również żołnierze z jednostki z Szumiradu.

dsc06517Uczestnicy brali udział w biegu sztafetowym 400 m z przeszkodami (młodzieżowe drużyny pożarnicze), a w przypadku dorosłych w sztafecie pożarniczej 7×50 m z przeszkodami oraz w ćwiczeniach bojowych.

– Celem zawodów jest doskonalenie umiejętności sportowych i ogólna poprawa sprawności, ale również integracja środowiska pożarniczego – mówi st.bryg. Jarosław Zalewski, Komendant Powiatowy PSP w Oleśnie.

Przeprowadzane na zawodach konkurencje mają odwzorowywać umiejętności potrzebne w akcjach ratowniczych.

dsc06510– Sztafeta sprawdza szybkość, ogólną sprawność i umiejętność pokonywania przeszkód, a na ćwiczeniach bojowych używa się armatury wodnej, zawodnicy wykazują się szybkością rozwijania węży oraz skutecznością w podawaniu prądów wody. Wyniki uzyskane na zawodach często przekładają się na skuteczność strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych – mówi komendant.

Aby wygrać zawody, trzeba być nie tylko sprawnym fizycznie, liczy się bowiem również technika wykonywania zadań.

– Można być bardzo sprawny fizycznie, ale wykonywać zadania niezgodnie z regulaminem, co powoduje, że ostatecznie drużyna przegrywa. Trzeba więc wykonać zadanie dosyć szybko, ale równocześnie zgodnie z regulaminem. Nawet drobny błąd kosztuje kilka sekund – ocenia st.bryg. Jarosław Zalewski.

dsc06420Komendant chwalił także udział młodzieżowych drużyn pożarniczych w zawodach.

– Młodzi już wkrótce po osiągnięciu pełnoletniości będą mogli uczestniczyć w akcjach. To bezpośredni następcy obecnych strażaków, dlatego tak bardzo cieszy ich udział w zawodach w jak największej liczbie.

W obu głównych kategoriach, męskiej i żeńskiej zwyciężyła OSP Łomnica. Nie jest to wielka niespodzianka. Jednostka z Łomnicy w ostatnich latach stała się powiatowym hegemonem zawodów sportowo-pożarniczych. Jest jedną z najlepszych w województwie.

– Przepis na sukces? Nic prostszego, trzeba trenować, trenować i jeszcze raz trenować – mówią Nikola Lubojańska i Piotr Matysik, dowódcy drużyn OSP Łomnica. – Zespół musi być zgrany i nie może być słabych ogniw. Za dwa lata znów powalczymy o mistrzostwo!

dsc06384Jak podkreślają strażacy, przygotowanie do zawodów przydaje się później w prawdziwych akcjach ratowniczych.

– W sytuacjach kryzysowych zgranie grupy jest bezcenne – mówi Piotr Matysik. – Kiedy jedziemy do akcji, wiemy, że możemy na siebie liczyć. Bardzo dobrze znamy siebie i sprzęt, którym się posługujemy, dzięki czemu czujemy się pewniej.

Drużyna żeńska OSP Łomnica wystąpiła w skladzie: Nikola Lubojańska, Amanda Rejak, Katarzyna Macha, Daria Suda, Ewelina Suda, Katrin Kurpet, Simona Werner, Ilona Dylong i Anna Hadasik.

Skład drużyna męskiej OSP Łomnica: Adrian Lesch, Krystian Lesch, Piotr Matysik, Damian Suda, Dawid Werner, Jakub Kuzaj, Adrian Brzenska, Kevin Brzenska i Rafał Wiechoczek.

dsc06365Wśród młodzieżowych drużyn pożarniczych najlepsza wśród dziewczyn była MDP Cieciułów, a wśród chłopców MDP Radawie.

MDP Cieciułów wystąpiła w składzie: Amelia Łęgosz, Nicola Ośródka, Natalia Gudaja, Dominika Kotarska, Maja Jurczyk, Emilia Mroczek, Ewelina Kostek, Barbara Sieradzka, Agata Kościelna i Alicja Cieśla.

MDP Radawie: Daniel Dragon, Michał Dragon, Wojciech Beneda, Patryk Beneda, Nikolas Kowolik, Kacper Nowak, Paskal Bednarek, Dawid Hełka, Jakub Koch i Oskar Nowak.

Klasyfikacja generalna:

MDP Żeńska

 1. OSP Cieciułów – 1028
 2. OSP Wierzbie – 1018
 3. OSP Dalachów – 1017
 4. OSP Wichrów – 1015
 5. OSP Radawie – 1011
 6. OSP Olesno – 998
 7. OSP Kozłowice – 883

MDP Męska

 1. OSP Radawie – 1040
 2. OSP Wichrów – 1039
 3. OSP Bodzanowice – 1038
 4. OSP Żytniów – 1035
 5. OSP Brzeziny – 1034
 6. OSP Cieciułów – 1023
 7. OSP Dobrodzień – 979
 8. OSP Jamy – 918

Grupa C kobieca

 1. OSP Łomnica – 114
 2. OSP Brzeziny – 123
 3. OSP Cieciułów – 141
 4. OSP Radawie – 143
 5. OSP Wierzbie – 145
 6. OSP Zdziechowice – dyskwalifikacja

Grupa A męska

 1. OSP Łomnica – 89
 2. OSP Wysoka – 99
 3. OSP Brzeziny – 100
 4. OSP Kadłub Wolny – 109
 5. OSP Dobrodzień – 113
 6. OSP Dalachów – 123
 7. OSP Sternalice – 129
 8. OSP Jamy – 162

JW Szumirad – 130 (udział gościnny).

Osobno nagrodzono drużyny za najlepiej wykonaną musztrę. Wśród dziewcząt najlepiej poradziły sobie reprezentantki MDP Kozłowice, a wśród chłopców MDP Cieciułów. W grupie żeńskiej najlepsze były panie z OSP Brzeziny, a w grupie męskiej OSP Łomnica.

Damian Pietruska

Podziel się