Opowiadali o oleskim dziedzictwie

Opowiadali o oleskim dziedzictwie

Stowarzyszenie Opowiadamy ze Świercza zakończyło swój projekt “Opowiadane Dziedzictwo” – ale ciągle można skorzystać z jego efektów.

Po wieczorach opowieści w języku śląskim oraz polskim, po rajdzie rowerowym szlakiem legend oraz późniejszych warsztatach z ich ilustrowania ukazał się efekt tych działań: książka “Opowiadane Dziedzictwo – Zbiór legend, podań, bajek, historii i wszelkich opowieści Ziemi Oleskiej na Górnym Śląsku”.

To ładnie wydane opowieści po śląsku oraz po polsku – z ilustracjami wykonanymi przez uczestników projektu oraz zdjęciami i składem koordynatora projektu: Mateusza Pawełczyka. Jest on również reżyserem filmów dołączonych na DVD do publikacji. Główny film powstał, podobnie jak spotkania i książka, w ramach projektu z programu Działaj Lokalnie – Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dolina Stobrawy.

“Konflikt Oleski” to film o tzw. powstaniu oleskim – które było zapowiedzią nadciągających Powstań Śląskich zwanych również tajną wojną polsko-niemiecką.

– To próba ukazania różnych opcji politycznych tamtych czasów i konfliktów na tle narodowościowym. W tym historycznym filmie wystąpili amatorzy z okolic, część strojów zostało znalezione po domach – mówi Mateusz Pawełczyk. – Osoby prywatne użyczyły nam rekwizytów, ale pomogło również Stowarzyszenie Bogatalanta ze swoją Chałpką Starzików w Bogacicy oraz Muzeum Wsi Opolskiej i inni.

Drugi film “Miejsce Spotkań” – zupełnie inny m.in w sposobie opowiadania – o tolerancji i stolicy Śląska – Wrocławiu (z wątkiem o stolicy Górnego Śląska – Opolu). Można go zobaczyć również tutaj: https://youtu.be/4ZP1_wkUnGY

Książki z filmami zostały rozdane uczestnikom, ale można je również wypożyczyć np. w oleskiej bibliotece oraz jej filiach. Mogą to zrobić również w swoich bibliotekach uczniowie ZSEiO w Oleśnie czy studenci Uniwersytetów: Opolskiego, Wrocławskiego i Śląskiego w Katowicach. Publikacja wciąż bezpłatnie trafia w kolejne miejsca.

– Mamy nadzieję, że ta publikacja i film przyczynią się do ocalenia i promocji lokalnego dziedzictwa oraz historii – do budowania lokalnej tożsamości i odpowiedzialności za okolicę. Staraliśmy się również poruszać wątki proekologiczne – tym razem głównie przeciw śmieceniu i nadprodukcji śmieci i opakowań. ale również m.in. tematy tolerancji, integracji czy zauważenia autochtonicznej narodowości śląskiej – mówi Mateusz Pawełczyk, pomysłodawca oraz prezes Stowarzyszenia Opowiadamy.

Podziel się