Ścieżka rowerowa po dawnej Paulince z Olesna do Praszki oficjalnie otwarta

Ścieżka rowerowa po dawnej Paulince z Olesna do Praszki oficjalnie otwarta

W czwartek 10 października oficjalnie otwarta została ścieżka rowerowa na trasie Olesno-Praszka, biegnąca wzdłuż dawnej linii kolejowej “Paulinka”.

Długość ścieżki wynosi 20,3 kilometrów. Inwestycja, którą zrealizowało Starostwo Powiatowe w Oleśnie kosztowała 4,6 mln złotych, z czego dofinansowanie na poziomie 85% wyniosło 3,9 mln złotych.

– To jedna z najdłuższych ścieżek rowerowych na terenie naszego powiatu. Będzie służyła bezpieczeństwu i rekreacji mieszkańcow – mówi Roland Fabianek, starosta oleski. – Trzeba mocno zaakcentować, że duży udział w inwestycji miały poszczególne gminy, przez które przebiega ścieżka rowerowa, czyli gminy Gorzów Śląski, Olesno, Radłów i Praszka, które partycypowały w części kosztów.

Ścieżka została wybudowana na dawnej trasie kolejki wąskotorowej, co oznacza, że nie ma już możliwości jej przywrócenia, a co ciekawe, kiedyś była taka koncepcja.

– Kiedyś była koncepcja przywrócenia tej trasy i swoistego pociągu sentymentalnego. Pomysł jednak umarł śmiercią naturalną. Stowarzyszenie, które chciało to realizować nie wywalczyło potrzebnego dofinansowania, kolej również nie przekazała gruntów – mówi starosta. – W 2008 roku zaczęły się rozmowy samorządów lokalnych, gmin naszego powiatu o pozyskanie gruntów kolejowych, żeby można było zrealizować budowę ścieżki rowerowej.

Zgodnie z oznakowaniem ścieżka jest pieszo-rowerowa, więc z pewnością posłuży nie tylko rowerzystom, ale również między innymi biegaczom czy wielbicielom marszów.

Symbolicznego przecięcia wstęgi otwierającej ścieżkę dokonano mniej więcej w środkowej jej części, czyli w Gorzowie Śląskim. W uroczystości uczestniczyli włodarze gmin, przez które przebiega ścieżka, wykonawca inwestycji oraz olescy starostowie.

Damian Pietruska

Podziel się