Akcja “Znicz” i zmiana organizacji ruchu

Akcja “Znicz” i zmiana organizacji ruchu

Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas Uroczystości Wszystkich Świętych. W Oleśnie nastąpi również zmiana organizacji ruchu

31 października olescy policjanci rozpoczną akcję „Znicz 2019”. Działania potrwają do 3 listopada. Głównym zadaniem policjantów będzie zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu w rejonach cmentarzy, ale również na głównych ciągach komunikacyjnych miast. Zadaniem policjantów będzie również eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusze zwracać będą uwagę na właściwe używanie świateł przez całą dobę, a także prędkość, z jaką poruszają się kierowcy.

Policjanci będą informować o możliwości dojazdu do parkingów oraz o występujących utrudnieniach w ruchu drogowym. Jak co roku w tych dniach, przewidujemy wzmożony ruch na drogach tranzytowych, jak również na drogach dojazdowych do cmentarzy i w rejonie samych nekropolii. W rejonie cmentarzy w większości miast regionu zostanie zmieniona organizacja ruchu.

Zapadający szybko zmierzch, opady deszczu i mgły znacznie ograniczając widoczność. Dlatego tak ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Osoba nie mająca odblasku widziana jest przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Pieszego, który ma odblaski, kierowca widzi z ponad 100 metrów.

Przygotowując się do podróży, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu. Zadbajmy o to abyśmy byli wypoczęci. Dobrze jest także zaplanować podróż. Pamiętajmy aby nigdy nie siadać za kierownicą po alkoholu. Jeśli nie mamy pewności czy możemy prowadzić, sprawdźmy swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.

Wyjeżdżając, zadbajmy o swój dom. Zawróćmy uwagę na to czy okna i drzwi są dobrze zamknięte. Jeśli mamy taką możliwość, porozmawiajmy z sąsiadem lub z inną zaufaną osobą, aby zwróciła uwagę na nasze mieszkanie, zabrała pocztę ze skrzynki, a w razie podejrzeń alarmowała policjantów.

Na cmentarzach pojawia się coraz więcej osób, które odwiedzają groby bliskich. Niestety w rejonie cmentarzy również mogą pojawić się złodzieje. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Wybierając się na cmentarz pamiętajmy, by zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Na te, które mamy przy sobie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać bez nadzoru torebek, portfeli czy telefonów. Uważajmy również na osoby w naszym otoczeniu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby stać się ofiarą złodziei. Niestety zajęte, zamyślone osoby, to dla złodziei idealny cel. Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej. Zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu.

W celu zapewnienia płynności ruchu w dniu 1 listopada w godzinach 12.00-18.00 zaplanowano zmianę organizacji ruchu drogowego na ulicach przyległych do Cmentarza Komunalnego w Oleśnie. Na ulicy Powstańców Śląskich, Dworcowej, Jendrzejczyka i Krasickiego jednostronnie zniesiony zostanie znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”.

Ponadto w przypadku dużego natężenia ruchu policjanci oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej będą kierować ręcznie ruchem pojazdów, wskazywać wolne miejsca parkingowe, czuwać nad bezpieczeństwem pieszych przechodzących przez jezdnię. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o stosowanie się do wydawanych przez nich poleceń i sygnałów.


*- Informacja: KPP Olesno.

Podziel się