Poznaliśmy tegoroczne Perły Powiatu Oleskiego oraz najlepsze startupy

Poznaliśmy tegoroczne Perły Powiatu Oleskiego oraz najlepsze startupy

Podczas XI Forum Ekonomicznego Kooperacja 2019 wyróżniono przedsiębiorców nagrodami przyznawanymi przez Starostwo Powiatowe w Oleśnie, pod nazwą Perły Powiatu Oleskiego.

W ramach forum wykład na temat społecznej odpowiedzialności biznesu wygłosił dr Witold Potwora, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, a tuż po nim odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedsiębiorców.

Głównym punktem wydarzenia było przyznanie “Pereł Powiatu Oleskiego” za osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości.

Oto nagrodzeni w kolejnych kategoriach:

Innowacyjny Produkt/Usługa Roku

 Firma Elektromatik Sp. z o.o. w Starym Oleśnie

dsc08267Za ekoinnowacyjny system sterowania maszynami i urządzeniami wraz z wizualizacją procesu.

Przedsiębiorstwo Elektromatik Sp. z o.o. zostało utworzone w 2009 r. i należy do grupy Nestro w Starym Oleśnie. Od samego początku angażowało się w ekorozwój wychodząc z założenia, że ekoinnowacja, czyli zmiana technologiczna jest w obecnych czasach podstawowym wymogiem dla przedsiębiorstw chcących odnosić sukcesy i być uznanym partnerem na rynku.


Modernizacja Roku

Dom Seniora “Paulinka” w Pawłowicach

dsc08269Za przebudowę i adaptację budynków zespołu pałacowego w Pawłowicach na potrzeby Domu Seniora i stworzenie nowoczesnego obiektu służącego opiece nad osobami starszymi.

Dom Seniora „Paulinka” w Pawłowicach funkcjonuje od 19 maja 2019 r. Powstał na bazie budynków zespołu pałacowego i służy zabezpieczeniu potrzeb osób starszych. W tej chwili jest to dwukondygnacyjny budynek bez barier architektonicznych, w którym funkcjonują dwie niezależne placówki: dom całodobowego pobytu dla 30 mieszkańców, w tym dla 7 osób w stanie ciężkim oraz mieszkania wspierane dla maksymalnie 25 osób. Na bazie konstrukcji spichlerza zbudowano kaplicę ekumeniczną.

Dom Seniora w Pawłowicach jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce domów opieki nad osobami w podeszłym wieku.

Pozostali nominowani:

  • Dzienny Dom Seniora, Gabinet Rehabilitacyjny oraz Stacja Opieki Caritas w Gorzowie Śląskim.

Menadżer Roku

Sylwia Respondek

dsc08270Prezes Spółki Akcyjnej De Silva Haus, za stworzenie mocnej i stabilnej marki De Silva Hause zajmującej się budową mieszkań oraz budową i wynajmem pomieszczeń komercyjnych oraz hoteli.

Sylwia Respondek jest też związana z branżą hotelarską. Jest udziałowcem spółki Hotele De Silva, która prowadzi 17 obiektów hotelowych w Polsce. Oprócz tego prowadzi z mężem duże gospodarstwo rolne o specjalności mlecznej oraz mięsnej. Z wykształcenia jest pedagogiem. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu na kierunku historia.

Pozostali nominowani:

  • Dominik Wieczorek – P.H.U. Wieczorek – Monika Wieczorek;
  • Alojzy Bardorz – Zakład Usługowo-Handlowy “Bardorz”

Czarna Perła Powiatu Oleskiego

(za szczególne osiągnięcia w działalności gospodarczej)

Alojzy Bardorz

dsc08286Właściciel firmy „Bardorz” oraz Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Oleśnie za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości i promocję powiatu oleskiego.

Alojzy Bardorz prowadzi zakład ciesielski od 1986 r. W roku 2017 wybudował nową halę i zakupił urządzenia najnowszej generacji. Uzyskał dzięki temu wielu nowych kontrahentów. Swój personel szkoli na specjalistycznych kursach i sam też zdobywa nowe certyfikaty zawodowe. Od lat szkoli też młodych adeptów rzemiosła.

Jego firma jest dobrze znana nie tylko w województwie opolskim, ale i w województwach ościennych. Jest powszechnie szanowanym społecznikiem. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń – ostatnio Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego. Od 2013 roku pełni funkcję Starszego Cechu.


Podczas forum ogłoszono również wyniki konkursu na najlepszy startup powiatu oleskiego. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła firma Moniki Wieczorek ze Zdziechowic.

– Zajmujemy się międzynarodowym transportem oraz przewozami. Mamy również wypożyczalnię samochodów i przyczep o różnym standardzie. Działamy od marca 2017 roku. Oprócz usług transportowych posiadamy Lawendowe Ranczo. Nasza firma intensywnie się rozwija, zatrudniliśmy wielu pracowników – mówi Monika Wieczorek. – Cieszę się z tego wyróżnienia, bo to doskonała promocja dla nowych firm, okazja do pokazania się, a dla nas motywacja do jeszcze większej pracy.

Najlepszy startup powiatu oleskiego

dsc08256I miejsce: Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Monika Wieczorek (działalność usługowo-transportowa).

II miejsce: Firma Wyobraźnia Wnętrz Studio Projektowe Patrycja Beck-Gomuła (projektowanie i architektura wnętrz)

III miejsce: Firma Make For You Ewelina Przybylska-Kujawa (dekoracje, prezenty, mebelki artystycznie malowane) oraz Firma Freszka Bar – Sala Zabaw dla dzieci Ewelina Czajkowska (gastronomia, rozrywka).

Wyróżnieni:

  • Firma Make For You – CNC Marcin Kujawa (projektowanie, wycinanie-grawerowanie laserowe),
  • Firma Fotografia Annette Piechaczek (usługi fotograficzne),
  • Firma Brow Academy Dagmara Schulz (makijaż permamentny – oprawa oka),
  • Studio Projektowe Olimpia Koj (architektura krajobrazu)
  • Barber Shop Marcelina Żyta (fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne).

XI Forum Ekonomiczne Kooperacja 2019 odbyło się w czwartek 14 listopada w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Damian Pietruska

Podziel się