Oleski matematyk najlepszy w Polsce

Oleski matematyk najlepszy w Polsce

Piotr Zug, uczeń klasy drugiej I LO w Oleśnie, po raz kolejny dał dowód swych nieprzeciętnych zdolności. Tym razem zajął pierwsze miejsce w Polsce w ogólnopolskim konkursie “Alfik Matematyczny”.

Konkurs odbył się jeszcze pod koniec listopada 2019 r., ale na wyniki trzeba było poczekać kilka tygodni. Warto było!

– Nazwa konkursu może być nieco myląca i kojarzyć się z popularnym serialem komediowym, ale w ujęciu matematycznym to 25. edycja zupełnie poważnego konkursu matematycznego. W kategorii liceów trzeba tam rozwiązać 28 zadań w półtorej godziny. Piotr poradził sobie z tym najlepiej w Polsce, zajmując pierwsze miejsce – mówi Waldemar Górski, nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie.

To jego drugi tegoroczny wielki sukces. Wcześniej okazał się najlepszy w regionalnym Konkursie Matematycznym im. S. Banacha. Tam jako drugoklasista okazał się lepszy od uczniów klas trzecich liceów m.in. z Częstochowy, Lublińca i Tarnowskich Gór.

Piotr jest także kapitanem drużyny oleskiego “Ogólniaka”, która startuje w XIX Dolnośląskich Meczach Matematycznych. W ubiegłorocznej edycji tej imprezy I LO z Olesna zajęło II miejsce w całych rozgrywkach, ustępując jedynie renomowanej wrocławskiej “Trójce”.

Tym razem w świetnym stylu reprezentacja awansowała do najlepszej ósemki rozgrywek. Aby to osiągnąć musiała pokonać licea z Kluczborka, Strzelec Opolskich i Głubczyc. I to stało się faktem. W nagrodę od końca lutego rywalizować będzie w elitarnej grupie z XIV LO, Akademickim LO i XII LO z Wrocławia (czyli szkołami z pierwszej trzydziestki rankingu Perspektyw).

Gratulujemy uczniowi oraz wszystkim nauczycielom z oleskiego liceum!


*- Informacja i zdjęcia: I LO Olesno.

Podziel się