ZUS w Oleśnie umarza składki

ZUS w Oleśnie umarza składki

Pozytywne wiadomości płyną do płatników składek z powiatu oleskiego. ZUS rozpatrzył właśnie pierwszą część wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wartość składek umorzonych za marzec dla płatników obsługiwanych przez placówkę ZUS w Oleśnie to około 477 tysięcy złotych.

Ile i komu?

Dokładnie 8662 mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z województwa opolskiego może odetchnąć. Opolskie placówki ZUS zatwierdziły właśnie zwolnienie ich z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za marzec na łączną kwotę 11,4 mln zł.

Placówka ZUS w Oleśnie umorzyła składki 430 wnioskodawcom na kwotę sięgającą około 477 tysięcy złotych. W całym kraju ZUS rozpatrzył pozytywnie ponad 436 tys. takich wniosków, a płatnicy zaoszczędzili tym samym około 590 mln zł.

– Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tarczy. Pomimo ustawowych zapisów dających Zakładowi na rozpatrzenie wniosków 30 dni od złożenia dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu, są one już rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane. Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W jaki sposób przedsiębiorcy dowiedzą się, że ich wnioski o zwolnienie ze składek zostały pozytywnie zaopiniowane? Taka wiadomość będzie widoczna na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już w najbliższych dniach. Aby odebrać odpowiedź z ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w Dokumenty i wiadomości i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru.

Kto może?

– W kwietniu, do wszystkich opolskich placówek ZUS wpłynęło ponad 15,8 tysięcy formularzy RDZ czyli wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od marca do maja. ZUS w całym kraju odnotował już prawie 1,3 miliona takich próśb, a ich liczba ciągle rośnie – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Z całkowitego zwolnienia z opłacania składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. O odpuszczenie składek mogą też wnioskować samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł czyli do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zmiany wprowadzone w tarczy antykryzysowej przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.


*- Informacja: ZUS.

Podziel się