Ponad 10 milionów złotych w ramach tarczy dla firm w powiecie

Ponad 10 milionów złotych w ramach tarczy dla firm w powiecie

We wtorek 2 czerwca Adrian Czubak, wojewoda opolski oraz Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna spotkali się z oleskimi przedsiębiorcami, aby omówić działania w ramach tarczy antykryzysowej.

– Chciałbym podziękować wszystkim przedsiębiorcom za zachowanie zimnej krwi w tym trudnym czasie – mówił Adrian Czubak, wojewoda opolski. – Ratingi wskazują, że Polska jest państwem, które dobrze poradziło sobie z kryzysem.

Po wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej ruszyli przedsiębiorcy z powiatu oleskiego. Takich podmiotów w powiecie było aż 1400. W sumie w ramach tarczy do przedsiębiorstw w powiecie w ramach różnej pomocy wpłynęło 10,2 milionów złotych.

Jak wynika z informacji przekazanych na spotkaniu, w powiecie oleskim bezrobocie jest na zadowalającym poziomie. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 1 180 osób (od początku roku zanotowano wzrost o 117). Stopa bezrobocia w powiecie wynosi obecnie 4,7% (w styczniu było 4,2%, w lutym – 4,1%, marzec – 4,2%). Dla porównania, stopa bezrobocia w województwie opolskim wynosi 6,5%.

dsc00526– Głównym celem tarczy była ochrona pracowników – mówi Adrian Czubak. – Jak pokazaliśmy na spotkaniu z przedsiębiorcami, tak naprawdę w tych trzech bardzo trudnych miesiącach, bezrobocie w województwie opolskim na koniec kwietnia tego roku jest niższe niż w bardzo mocnym gospodarczo roku 2018 w tym samym okresie. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy świetnie sobie z tą sytuacją kryzysową poradzili.

Podczas spotkania można było również usłyszeć głos przedsiębiorców.

– Tarcza pozwoliła nam złapać oddech i uzyskać doraźną pomoc. Może się jednak okazać, że jesień i koniec roku będzie również trudnym czasem dla wielu branż. Dlatego dobrze byłoby, aby była możliwość uzyskania później także dodatkowego finansowania, między innymi poprzez kredyty dla firm – mówił Jan Bioły z holdingu De Silva Haus.

dsc00529– Pod koniec marca dla nas najważniejsze było zdrowie pracowników i zapewnienie im odpowiednich warunków socjalnych – mówi Radosław Gliński, dyrektor firmy Nestro w Starym Oleśnie. – U nas nie było mowy o zwolnieniach. Zespół dobrych pracowników buduje się przez wiele lat i nie mogliśmy sobie pozwolić, żeby go stracić.

– W tym trudnym czasie potrzebna była pewna odwaga przedsiębiorców. Nie można było podchodzić do sprawy bojaźliwie i na przykład od razu zawieszać działalności. Tarcza antykryzysowa z pewnością pomogła przetrwać ten trudny okres, a ci którzy zbyt szybko się wycofali, mogli na tym stracić – mówi Piotr Antkowiak z firmy Rajpol w Oleśnie

Wojewoda opolski zapewnił, że działania rządu w sprawie tarczy mogą być kontynuowane.

– Proszę mi wierzyć, że nasz rząd na pewno nie zostawi przedsiębiorców samych. Trudno przewidzieć jak będzie rozwijała się sytuacja, dlatego wysokość dalszego wsparcia będzie uzależniona od potrzeb i ogólnej sytuacji w kraju – mówi Adrian Czubak.

Głos zabrał również burmistrz Olesna.

dsc00510– Patrzę z optymizmem w przyszłość – komentuje Sylwester Lewicki. – Byłem bardzo zadowolony, kiedy w końcu zobaczyłem naszych mieszkańców bez maseczek na ulicach. Wiele drzwi się otworzyło, biznes zaczyna się powolutku kręcić. Warto skorzystać z form wsparcia, których nigdy nie było w takiej ilości i wysokości. Przedsiębiorcy, jako ludzie kreatywni, dadzą radę i wrócimy na poziom bardzo dobrego wzrostu, który obserwowaliśmy w zeszłym roku. Jako gmina również nie wstrzymaliśmy żadnej inwestycji zaplanowanej w budżecie, a skoro pojawiły się dodatkowe pieniądze unijne, to dołożyliśmy między termomodernizację jednej z naszych szkół. Jesienią tego roku rusza największa inwestycja w ostatnich latach, czyli budowa obwodnicy Olesna. Na terenie gminy wpompowane zostaną setki milionów złotych. Jako samorząd cały czas szukamy oszczędności, ale mamy nadzieję, że obejdzie się bez cięć w budżecie.

Damian Pietruska

Podziel się