Tomasz Grodzki, marszałek Senatu na spotkaniu w Pawłowicach

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu na spotkaniu w Pawłowicach

Z okazji 30-lecia funkcjonowania samorządu terytorialnego w Pałacu Pawłowice odbyło się spotkanie samorządowców województwa opolskiego, a gościem głównym był Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP.

Do Pawłowic, we wtorek 30 czerwca zjechało się wielu ważnych samorządowców w województwie, między innymi burmistrzowie i wójtowie gmin. Miejsce nie było przypadkowe, bowiem uroczystość organizował senator Beniamin Godyla, który wraz z żoną jest właścicielem pałacu.

dsc00691– Myślę, że to wydarzenie, które odbywa się u nas, to ciekawa promocja powiatu i gminy – mówi Beniamin Godyla. – Marszałek spotkał się również między innymi z seniorami w Domu Seniora w Pawłowicach. Samorząd to sól tej ziemi, to prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie wybierani spośród nas i dla nas. Nie może być tak, że w rządzie pojawi się jakaś inna inicjatywa, która będzie niszczyła samorządy. O samorząd trzeba dbać, bo to on służy ludziom.

To właśnie o samorządzie najwięcej podczas spotkania mówił marszałek Senatu.

dsc00682– Samorządy przez te trzydzieści lat udowodniły, że to one powinny decydować o sprawach lokalnych, takich jak budowa chodnika, żłobka lub innych inwestycjach. To bowiem władze lokalne wiedzą, jakie są potrzeby na danym terenie. Nie ma lepszego sposobu na bycie blisko obywateli. Władze w Warszawie nie są od tego, żeby decydować o wszystkim. Po wyborach prezydenckich mam nadzieję na wzmocnienie demokracji. Samorządy przeżywają teraz trudny okres, bo jest od nich bardzo wiele wymagane. Musicie wiedzieć, że macie poparcie i przyjaciół w Senacie, niezależnie od reprezentowanej opcji. Nie ma sensu budować murów nienawiści – mówił Tomasz Grodzki.

Podczas dyskusji padło wiele słów krytyki na temat podejścia obecnej władzy PiS-u do spraw samorządów. Między innymi mocne przemówienie wygłosił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, który krytykował obecną władzę centralną i pomysł z tak zwanymi wyborami kopertowymi.

Na koniec, marszałek Tomasz Grodzki wręczył samorządowcom listy gratulacyjne i upominki. Wielu z nich zrobiło sobie z marszałkiem pamiątkowe zdjęcie. Nie wszyscy jednak burmistrzowie i wójtowie przyjechali na spotkanie.

Damian Pietruska

Podziel się