Legendarna sosna zniszczona przez burzę

Legendarna sosna zniszczona przez burzę

W sobotę 11 lipca dotarła do nas wiadomość, że intensywnej burzy nie przetrwała legendarna sosna znajdująca się w Grodzisku-Zacisze. 

Z tym drzewem wiąże się sporo legend, które są związane z pobliskim kościołem św. Rocha w Grodzisku. Przytaczamy jedną z nich:

– Kościół miał powstać w innym miejscu niż obecnie. Przy drodze z Grodziska do Wysokiej  – Zacisze stoi osobliwa, sucha, bez jednej igiełki, z maleńką kapliczką sosna, przy której składowano materiał do budowy świątyni. Następnego dnia robotnicy zauważyli, że materiał został przeniesiony w inne miejsce, na  odległe o jakieś 500 m wzgórze. Przeniesione drewno nazajutrz znowu zmieniło swoje położenie, a rosnąca obok sosna wygięła się dwukrotnie w kierunku obecnego kościoła św. Rocha. Odczytując to za objaw woli Bożej, postawiono kościółek na wzgórzu – można przeczytać na stronie oleskiej parafii.

Dla mieszkańców parafii Olesno i Wysoka jest to miejsce wręcz mistyczne, a drzewo było na tyle charakterystyczne, że rozpozna je każdy mieszkaniec okolicznych miejscowości. Niestety, sosna została połamana i roztrzaskana. Upadku nie wytrzymała również figurka znajdująca się w kapliczce.

Zdjęcie: Olesno TV.

Zdjęcie: Olesno TV.

Do sprawy z pewnością wrócimy

Damian Pietruska

Podziel się