• Home »
  • Informacje »
  • Piotr Zug, oleski matematyk zajął z reprezentacją Polski trzecie miejsce w “Baltic Way”

Piotr Zug, oleski matematyk zajął z reprezentacją Polski trzecie miejsce w “Baltic Way”

Piotr Zug, oleski matematyk zajął z reprezentacją Polski trzecie miejsce w “Baltic Way”

Piotr Zug, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie uzyskał w ub. roku szkolnym tytuł finalisty z wyróżnieniem LXI Olimpiady Matematycznej. Komitet Główny OM powołał Piotra do pięcioosobowej reprezentacji Polski na 31. Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich, które odbyły się 14 listopada 2020 r. W tych drużynowych zawodach Polska osiągnęła spory sukces zajmując trzecie miejsce.

„Baltic Way” to coroczne zawody upamiętniające tzw. “bałtycki łańcuch” – masowy protest, w którym żywy łańcuch długości 675 km utworzyło około 2 milionów mieszkańców ówczesnych republik ZSRR (Litewskiej, Łotewskiej i Estońskiej). Przyczynił się on do odzyskania niepodległości tych państw.

Pierwotnie impreza miała się odbyć w Islandii, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Organizatorzy włożyli wiele wysiłku by przeprowadzić ją chociaż zdalnie. W zawodach uczestniczyli przedstawiciele 10 państw – Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec (I miejsce), Norwegii (II miejsce), Polski i Szwecji.

Uczestnicy przez 4,5 godziny rozwiązywali 20 trudnych zadań z czterech podstawowych działów matematyki: algebry, geometrii, kombinatoryki i teorii liczb. Reprezentacja Polski spisała się znakomicie, bardzo dobrze radząc sobie z trudnymi zadaniami. Sporym utrudnieniem było to, że nasi zawodnicy rozwiązywali zadania samodzielnie, mogąc kontaktować się jedynie między sobą poprzez specjalną internetową platformę. W kilku państwach udało się zebrać uczniów w jednym miejscu, więc mogli swobodniej komunikować się ze sobą.

Gratulujemy Piotrowi tak znakomitych rezultatów. Jak wiedzą dobrze poinformowane osoby, jego wkład w sukces był znaczący.

Skład reprezentacji Polski:
Piotr Blinowski, Bartosz Chomiński, Piotr Łaba, Kacper Paciorek, Piotr Zug.


*- Informacja i zdjęcie: I LO w Oleśnie.

Podziel się